Zkrácená ukázka z knihy Ectasy and the Dance Culture popisuje některé zásadní účinky této látky, která se pro mnohé stala drogou devadesátých let.
Následující text může být ukázkou poctivého a nezakomplexovaného přístupu k psychoaktivním poživatinám, čímž bezesporu MDMA (Extáze) je. Kvalitním rozborem pokusů jsou v knize popsány nejen účinky této drogy, ale i sociální a historický kontext, z nějž vyplývá její dnešní popularita. Nejde o nabádání k užívání drog, ale o důslednou analýzu jevu, který je příznačný pro určitou (a dost výraznou) vrstvu mladých lidí. těm, kteří tuto drogu užívají, může být rádcem v nepříjemných situacích, a těm, které zajímá jen z teoretického hlediska, zase může osvětlit, proč se tato látka stala na jedné straně oblíbeným prostředkem k zábavě, a na straně druhé záminkou pro pronásledování britské housové subkultury, reprezentovaném posledním výkřikem konzervativní vlády s názvem Criminal Justice Act.
Emoční účinky
Někteří přívrženci hnutí New Age spojují MDMA s morfickou rezonancí, což je termín, který vytvořil Rupert Sheldrake. Jako by jim E dovolovala proniknout do oblasti rostoucího kolektivního prožitku. Předvojem rave parties byly koncerty kapely Grateful Dead, konající se od roku 1965 dodnes, kde velké množství lidí konzumuje drogy a navozuje si tak prožitek skupinového vědomí. Prakticky nikdy ji člověk nebere o samotě. Kromě povzbuzení komunikace kombinuje Extáze dva protikladné účinky, stimulaci a relaxaci, způsobujíc podobný účinek jako zamilovanost. Radikální psychoterapeut Laing říká: Cítil jsem se, jako by se rád cítil každý z nás... přátelský, srdečný... ne bezduchý, přecitlivělý nebo hloupý... Můj názor je, že vládní činitelé by měli provádět průzkum této drogy, stejně jako zkoumají jiné, místo aby ji totálně zakazovali... Má zde rozhodně své místo! Je škoda, že je takto opomíjena. Na otázku, proč si myslí, že je třeba drog jako je Extáze, odpověděl: Většina z nás žije v jisté krypto-iluzorní struktuře, pokud jde o naše potřeby. Nemáme příliš jasno o lásce a milování a o tom, jak nás vidí ostatní..., a v tom právě spočívá podstata oblíbenosti téhle drogy. Ona mění vaše pocity. To může být ovšem taky nebezpečné... Nebylo by moudré pod jejím vlivem přijímat na místě nějaká (zásadní) rozhodnutí.., stejně jako by to nebylo moudré nad flaškou whisky. Nejčastějšími pocity jsou empatie, otevřenost, vyrovnanost a zájem o druhé.
Účinky Extáze
Ovšem to, co lidé prožívají, může být cokoli od paranoie po spánek a velmi to záleží na ostatních faktorech, jež nazýváme dispozice a situace, které zahrnují kulturní podmíněnost člověka, očekávání a stav mysli v daném čase. I vaše genetická skladba může váš prožitek ovlivnit. Větší dávky způsobují více ostražitosti, zato však méně empatie. Někteří lidé vysvětlují všechny účinky tím, že strach, který v sobě za normálních okolností nosíme, nám zabraňuje vyjadřovat lásku, pohybovat se nenuceně a bavit se, neboť jak se říká: láska je zbavení se strachu a MDMA ve svém základním účinku strach odstraňuje. Jiný způsob pohledu na zmíněné účinky je chápání drogy jako prostředku, který otevírá srdce a nechá proudit lásku.
Jednotné účinky
Krátkodobá paměť testovaných osob zůstala beze změny, ale polovina z nich měla problémy s násobením číslic díky zcela zřejmé neschopnosti soustředit se. Schopnost úsudku byla narušena u téměř poloviny testovaných osob, u nichž se projevovalo přání odkládat rozhodování a promýšlet ho až po požití MDMA. Výsledky testu míření si prstem na nos se zhoršily ve dvou případech. V jednom případě byla postižena chůze a koordinace, což by bývalo znemožnilo bezpečnou jízdu autem. MDMA má pozoruhodně jednotné a předvídatelné účinky, jež jsou přechodné a bez jakékoli z klinického hlediska významnější toxicity. Většina účinků připomíná (ovšem v daleko větší intenzitě) oblíbený antidepresívní prostředek Prozac (fluoxetin); uživatelé obou látek se cítí odpočinutí, šťastní, uvolněnější a srdečnější k ostatním, ačkoli Extáze navíc ještě zvýrazňuje hmatový smysl. Obě drogy uvolňují serotonin v synaptických mezerách, i když každá jinými prostředky. Různé účinky drogy se dají rozdělit na dva základní - tělesný a duševní: povolení svalového napětí a odstranění strachu. Lidé se pod vlivem Extáze volněji pohybují a vyjadřují, jako by byli dočasně zbaveni vší zdrženlivosti, kterou považujeme za normální součást života. Vracejí se tak trochu do svého raného dětství, kdy se lidem dívali do očí, žili pro přítomnost a byli bez zábran.
Ve velmi podobném duchu smýšlel i Wilhelm Reich, který velkou měrou ovlivnil moderní psychoterapii. Vyvinul teorii, podle které se děti při poranění brání proti bolesti stažením svalů a tato reakce se stává reflexívní. U dospělých se tento reflex vyvíjí v to, čemu říkal tělesný krunýř, ztrnulý způsob chování, který je chrání proti ublížení, ale též jim zabraňuje v otevřenosti vůči ostatním. Reich byl přesvědčen, že svalové napětí jde ruku v ruce s citovým napětím a neurózami - ve skutečnosti věřil, že každé duševní neuróze v těle odpovídá jedno svalové napětí. Lidé bez jakékoli neurózy jsou podle něj prosti i jakéhokoli tělesného tlaku a pohybují se orgasmicky - jako spontánním vlněním, plynule proudícím od hlavy po konečky prstů. Takovéto volně plynoucí pohyby nastávají i pod vlivem MDMA, což by se dalo pomocí Reichovy terminologie vysvětlit tak, že droga dočasně uvolní neurózy i s nimi spojený tělesný krunýř. Extáze na rozdíl od většiny drog zvýrazňuje vědomí hmatu a zvuku, což je účinek, jenž byl zpozorován na laboratorních krysách. Rovněž je označována jako droga, která umožňuje volný tok životní síly, neboli chi.
Důvody pro rave parties
Kombinace drogy s hudbou a tancem dokáže zprostředkovat rozjařený stav podobný transu, snad podobný tomu, který je prožíván při kmenových rituálech či náboženských obřadech. Drogy byly hlavním motivem pro zapojení se do rave scény pouze pro 6% z dotázaných. Dalších 6% předtím nepožilo jinou drogu než marihuanu. 75% před vstupem do scény kouřilo marihuanu, ovšem pouhé 2% již předtím vyzkoušelo Extázi. 90% vzorku dotazovaných žen začalo E užívat poté, co ji poprvé zkusily, každý týden.
Sounáležitost k velké rodině a pocit bezpečí jsou hlavními lákadly rave parties.
Utopický idealismus
Wrightová vidí v rave scéně součást hnutí za ekologické a duchovní uvědomění. Zkoumá texty komerčněji zaměřeného techna jako ukazatel zásadního postoje scény jako celku. Wrightová tvrdí: Písničky rave scény se časem měnily. Dřívější skladby často zmiňují užívání Extáze. Nahrávky techno music v sobě však nesou stále zřetelnější ekologický odkaz. Celkově se tématicky blíží utopickému idealismu a potvrzují můj názor na metaforický význam rave scény jako na vodítko k metanoii. Existují i výjimky. Gaia je občas používána pro ztělesnění myšlenky jednoty s naším prostředím. Zdá se, že rozkládá vnitřní dialog a s ním i vědomí vlastního já, umožňuje splynutí hudby a pohybu a zprostředkovává radostný pocit skupinové oslavy. Prožitek se pozoruhodně liší od případu, když si drogu vezmete v tichosti s přáteli, což je možná zapříčiněno zvýšeným přísunem kyslíku. Negativní pocity jsou jen výjimečné a jsou zřejmě závislé na atmosféře party.
Nepříjemné účinky
Extáze vždy nepůsobí pouze požitek. Vlastnosti, které jsou na ní ceněny, nemusí být za jistých okolností příjemné. Ačkoli uživatelé téměř vždy svalují vinu na špatnou kvalitu drogy, nepříjemné účinky může způsobit i zcela čistá MDMA. Za normálních okolností droga lidi osvobozuje a uvolňuje, ovšem v jistých situacích se lidé mohou bez svých běžných zábran cítit trapně. Odstranění zábran umožňuje nádherný pocit svobody v srdečném, přátelském prostředí, ovšem za jiných okolností tomu může být naopak. Uživatelé mohou později trpce litovat, že pod vlivem Extáze odhalili své důvěrnosti a tužby. Stejně tak některé poznatky mohou být velmi bolestivé, jako například zjištění, že vás váš partner nikdy nemiloval nebo že vaše sny jsou pro vás nedosažitelné. Vzpomínka na takovouto traumatickou situaci může být bez opory zničující. Pokud se někdo právě nachází v složité životní situaci, může pro něj být podobný zážitek i příčinou nervového zhroucení. Naštěstí jsou tyto negativní reakce výjimečné: daleko častějším problémem je neschopnost poddat se. Vzdorování účinku drogy je nepříjemné a často se projevuje bolestmi hlavy a zvedáním žaludku. Výsledky průzkumu konaného v Sydney ukázaly, že Extáze nepřinesla žádný příjemný prožitek pro 7% z těch, kteří ji vyzkoušeli, zatímco pro 80% ano (13% neví). Tři čtvrtiny pravidelných uživatelů v Manchesteru uvedlo, že obvykle jim Extáze zprostředkovává příjemné prožitky, a většina z nich ji vidí jako součást svého života i do budoucna, ačkoli pro 18% již nepředstavuje takový požitek jako dříve. Účinky jsou z velké části závislé na situaci pokud se cítíte tak jako tak uvolnění, téměř určitě vám droga prospěje. Ačkoli ji mnoho nervózních lidí užívá, aby jim pomohla uvolnit se, ne každý z jejích účinků něco vytěží. Těm, kdo MDMA užívají při psychoterapii, droga obvykle poprvé prospívá, ale při následujících sezeních s MDMA jsou opět pohrouženi do svých problémů. Extáze dokáže zcela narušit lidské životy. Existuje mnoho mladých lidí, kteří utrácejí za E neuvěřitelné částky a žijí pouze od flámu ke flámu. Znal jsem osobně třiadvacetiletou studentku umění, jež žila jen pro víkendy, kdy spolu s přáteli brali Extázi, a zbytek času trávila ve stavu deprese. Tak to šlo zhruba rok, než ji nakonec vyhodili z koleje, což její deprese ještě prohloubilo. Ovšem o dva roky později se objevila znovu jako dřív plná života a při pohledu zpět viděla, že na jejích problémech měla zásluhu nejen Extáze, jejímž prostřednictvím, jak řekla, získala dobré přátele, ale stejným dílem i rozvod rodičů. Je důležité si uvědomit, že špatné účinky nejsou důsledkem samotné drogy, ale kombinace účinků drogy s okolnostmi dané chvíle. Jistý terapeut, který během 18 let seznámil s MDMA mnoho lidí, mě ujišťoval, že ani jeden z nich nikdy neměl žádný negativní prožitek, ačkoli u některých se jednalo o těžké případy. Přisuzuje to své schopnosti poskytnout jim vždy oporu, když ji potřebovali.
Pohled na svět
E změnila postoj k životu u 60% dotazovaných. Více než polovina dotazovaných uvedla, že jim Extáze pomáhá objevovat ve stávajících i dřívějších jevech nové významy. Generace E se odvrátila od siláckých sklonů, materialismu a povrchnosti k tolerantnějšímu a vzájemnějšímu přístupu bez nepřekonatelných překážek mezi jednotlivými sociálními skupinami. Ačkoli jednoduchým vysvětlením může být reakce na osmdesátá léta, tyto hodnoty se velmi dobře shodují s účinky Extáze. Propast mezi generací E a britským zřízením byla ještě dále prohloubena pokusy o očernění scény prostřednictvím Criminal Justice Act (Zákonu o zločinnosti) a přibližování drogové tématiky především prostřednictvím odstrašujících historek, jež je považováno za čiré pokrytectví, zvláště pokud je šířeno těmi, kdo pijí alkohol. Toto zkreslování ze strany médií ravery naučilo, že nelze věřit ani novinám, ani televizi. Když je známo, že lžou o Extázi, tak proč věřit i tomu ostatnímu, co říkají? Z
překlad Petr Pálenský
Kniha extáze a technoscéna od nicholase saunderse vyjde v září 1996 v brněnském nakladatelství JOTA. knihu si můžete objednat na adrese nakladatelství jota, stará 18/20, 602 00 brno
Účinky Extáze, zaznamenané psychiatry:
Pozměněné vnímání času (urychlené či zpomalené) 90%
Zvýšená schopnost interakce či otevřenosti ke druhým 85%
Snížená podvědomá obrana 80%
Odstranění strachu 65%
Odstranění pocitu izolovanosti a odcizení od ostatních 60%
Změny ve vizuálním vnímání 55%
Zvýšené vnímání emocí 50%
Snížená agresivita 50%
Změny ve slovním vyjadřování 45%
Uvědomění si dříve neuvědomovaných vzpomínek 40%
Snížení upjatosti 40%
Změny poznávacích schopností 40%
Podle jednoho z testované dvojice se k sobě chovali navzájem zdrženlivě, zatímco druhý z dvojice vnímal vše jako projevy lásky, které si však ten první neuvědomoval. Byl zde znatelný posun od materialistických hodnot k interpersonálním vztahům.
Hlavní druhotné účinky, trvající do doby jednoho týdne:
(zpozorované nejméně dvěma testovanými osobami)
Kratší spánek 40%
Menší chuť k jídlu 30%
Větší emotivní citlivost 25%
Snížená schopnost vykonávat duševní či fyzickou práci 20%
Snížená chuť k vykonávání duševní či fyzické práce 20%
Zvýšená schopnost interakce či otevřenosti ke druhým 20%
Snížená podvědomá obrana 20%
Hlavní druhotné účinky, trvající déle než týden:
Zlepšení společenských - meziosobních vztahů 50%
Změny v náboženské - duchovní orientaci či zvycích 46%
Změny hodnot či životních priorit 45%
Zlepšení pracovních aktivit 40%
Zvýšená schopnost interakce či otevřenosti ke druhým 35%
Snížená podvědomá obrana 30%
Změny v ohraničenosti vlastního já 30%
Snížená chuť k alkoholu 25%
Menší strach 20%