Náš redakční spolupracovník Sacco poskytl redakci Živlu výsledky svého sociologického průzkumu návštěvníků house koncertů, který ještě se dvěma přáteli prováděl v Holandsku jako student utrechtské univerzity.
Náš redakční spolupracovník Sacco poskytl redakci Živlu výsledky svého sociologického průzkumu návštěvníků house koncertů, který ještě se dvěma přáteli prováděl v Holandsku jako student utrechtské univerzity. Domníváme se, že v řadě ohledů se výsledky nebudou příliš lišit od našeho housového prostředí, a proto je zde nyní uvádíme, s nadějí, že bude podobný výzkum podniknut i u nás. Materiál byl zpracován na základě dobrovolně vyplněných dotazníků rozdávaných na house parties. Východiskem studie bylo zjistit něco o lidech z tohoto prostředí, tedy o houserech, od nich samotných. I když vzorek respondentů nebyl dostatečně velký k tomu, aby bylo možné vyvozovat nějaké definitivní závěry, stále jde o jedinou provedenou studii tohoto typu v Holandsku (a zřejmě i u nás). Autoři se zaměřili zejména na tyto okruhy: jaké jsou názory houserů?, jak tito lidé vypadají?, jde o opravdovou subkulturu? a jaké mají tito lidé na houseparties zážitky?.
Osobní údaje
Oproti jiným subkulturám mladých lidí, rozdíly mezi lidmi pohybujícími se v housové scéně jsou výrazné. Zdá se, že nemají žádný jednotící, společný prvek, jako např, politický názor, vzdělání nebo sociální původ. Oproti třeba vyznavačům hardrocku nebo skateboardingu se zdá, že houseři jsou rozprostřeni ve všech společenských vrstvách:
- Jejich věk je od 15 do 27 (průměrný věk 20,5),
- jsou mezi nimi jak absolventi základních, tak vysokých škol,
- je mezi nimi stejně studentů jako pracujících,
- žijí ve městech i na vesnicích,
- levicové strany jsou u nich jen nepatrně populárnější než pravicové, 41 % nemá žádnou oblíbenou politickou stranu,
- společenský původ se různí, od nejvyššího až k nejnižšímu,
- dva ze tří houserů ještě žijí s rodiči.
Jediným jednotícím prvekm je tedy láska k house music.
Hudba
Řada housových písní sevyjadřuje o zážitku z této hudby a o způsobu, jakým ji lidé přijímají. Zdá se, že jde o velice intenzivní a specifický zážitek, vzhledem k větám typu: Je to hluboko ve mě, Cítím ten rytmus, nebo Nech se vést hudbou.
Naši respondenti se v tomto bodu shodují. Většina z nich tvrdí, že to nejdůležitější na houseparties je jakýsi změněný stav vědomí, způsobený hudbou, tancem, ostatními lidmi, atmosférou. Hlavním faktorem je ale hudba. Každý potvrdil, že hudbu cítí celým tělem, dokonce že se v ní ztrácí.
Názory a přesvědčení
Potřeba takového úniku vlastnímu vědomí se může zdát důležitá pro lidi žijící na té temnější straně života. Naši respondenti se ale ke své budoucnosti staví velmi pozitivně - domnívají se, že mohou být tím, čím být chtějí a mají životní cíl. Nemají si příliš na co stěžovat, ale občas se domnívají, že jejich život je tak trochu nudný. Občas by rádi prožili něco vzrušujícího. Právě to nacházejí na houseparties. Tato potřeba je vlastní všech lidem, to by vysvětlovalo různorodost našeho vzorku. Dva ze tří dotázaných uvedli, že nevěří v nic. Jediní, kteří byli ohledně předmětu své víry konkrétní, uvedli, že věří v sebe, případně v humanitu. Ani katolíci a protestanti, kteří byli mezi dotázanými, nemají nijak formulovanou svou životní filozofii.
Lidé, kteří uvedli, že nemají v oblibě žádnou politickou stranu, přesto vlastní názory na politiku mají. S řadou politických výroků souhlasí či nesouhlasí, ale nedomnívají se, že nějaká politická strana zastupuje jejich názory. 71 % souhlasí s výrokem Měla by existovat větší tolerance k lidem, kteří se odlišují od obecných norem. Prakticky každý se ztotožnil s tvrzením Každý si může dělat co chce, pokud tím neohrožuje ostatní. Naopak 70% nesouhlasí s tvrzením Společnost má nejen lidi chránit, ale má jim také ukazovat, jak mají žít. Peníze jsou pro většinu důležitou věcí, nicméně většina z dotázaných si také myslí, že by neměly být v platech velké rozdíly. Lidé z našeho vzorku respektují rodiče, ale nelíbí se jim jejich způsob života. Rodina je pro ně důležitá a 70% očekává, že se jednou ožení. Důležitým prvkem v životě pro většinu z nich jsou přátelé.
Drogy a alkohol
Většina médií se snaží lidi přesvědčit, že house je synonymum pro užívání drog, zejména Extáze. Často přitom zapomínají, že požívání alkoholu je podstatnou součástí společenského života a že drogy se vyskytují na většině akcí s účastí mladých lidí. Tím pádem i houseři berou drogy, ale nejen oni. 25% z dotázaných se nikdy nedotkla žádné drogy (a nepije ani alkohol), přes 50% je naopak bere.
Rozdělení uživatelů podle typu drog:
Hašiš a marihuana: 46%
Extáze: 41%
Speed: 22%
LSD: 22%
Kokain: 17%
Řada lidí bere několik různých drog najednou. 41% z dotázaných ale drogu vyzkoušeli a pak toho nechali. 75% dotázaných pije alkohol, ale 6% z nich pije méně než 10 skleniček týdně; 25% pije naopak více než 20 skleniček týdně.
65% z uživatelů Extáze si nicméně myslí, že je možné ulítávat i bez drogy. Vzhledem k tomu, že tento proces prožívá téměř každý z houserů, můžeme prohlásit, že hudba je nejlepší droga.
Pravý houser
Je zajímavé sledovat rozdíli mezi skupinou těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou praví houseři (asi 50%) a těch, kteří by to o sobě neprohlásili.
Pravý houser pokládá house za životní styl. Účastní se nějaké party téměř každý týden. Nepraví houseři chodí jen 2-3 x za měsíc. Podle pravých houserů je tancování a ulítávání na houseparties tím nejpodstatnějším. Druhá skupina má o houseparty různorodější představy. Praví houseři se domnívají, že mají pozitivní vliv na společnost.
Mezi uživateli Extáze je jen nepatrně větší počet těch, kteří se označují za pravé housery. Skuteční houseři se na party speciálně oblečou. Domnívají se, že jejich vzhled je velice důležitý. Mnozí z nich nosí kolem krku řetězy. Také jsou o něco méně akceptováni svými rodiči, než méně zažraní houseři. To ale může plynout z toho, že doma nepřetržitě poslouchají house.
Závěr
Skupina skutečných houserů tvoří opravdu subkulturu, podobně jako třeba punkeři nebo metalisti. Vzhledem k rozdílům uvnitř své skupiny však neradi slyší, když jsou zahrnováni do jediné skupiny. Naopak ti, kteří se neúčastní těchto party tak pravidelně, nejsou tak vyhranění a houseparty je pro ně spíše příjemným způsobem jak strávit noc, než životním stylem. Důležitým faktorem zůstává stále housová hudba. Je naprosto odlišná od ostatní hudby, způsobem její produkce i jejími efekty. Na jiném typu hudby může těžko někdo ulítávat a protancovat bez oddechu celé hodiny. Procento lidí, kteří berou drogy, je mezi housery o něco vyšší než v jiných mladých subkulturách, zejména v případě drog rozšiřujících vědomí, jako marihuana, Extáze a LSD. Ukázalo se ale, že k opravdové extázi tito lidé drogu nutně nepotřebují. Houseři mají obvykle moderní názory na společnost a nejsou příliš dogmatičtí a konzervativní. Jdou za svým cílem a svou budoucnost nevidí černě. Bylo by odvážné tvrdit, že tyto vlastnosti způsobil poslech housu, ale faktem je, že lidé s těmito názory k housu inklinují. A možná jim pomáhá zůstat v pozitivním naladění.
Takže: V dnešní době house zkrátka potřebujeme!