Byl to blonďák jako z oka vypadlý Glennu Gregorymu z legendární novovlnné kapely Heaven 17. Chyba v programu jej nutila k digitálnímu koktání (trhal hlavou a opakoval slova jako idiot). Jmenoval se Max Headroom.
Na samém počátku byla myšlenka vytvořit originální video show, v němž by počítačově generovaný obraz hlasatele uváděl nový hudební pořad na Channel Four britské televize. To bylo v památném orwelliánském roce 1984, v době zlaté horečky hudebních videoklipů. Do teenagerů se pral jeden klip za druhým. Frankie Goes To Hollywood vytáhli do ringu se svým popově antipolitickým Two Tribes, kde se fejky Černěnka a Raegana kopaly do prdelí, Duran Duran se Simonem le Bonem (a Tinou Turner) létali jako hadráci na gumových lanech ve vysokorozpočtovém Wild Boys ve stylu Mad Maxe. Od prvního vysílání MTV uplynuly teprve čtyři roky a zábavní TV průmysl se pomocí nové videomódy snažil utrhnout přízeň mladého popového diváka.
Maxe Headrooma hrál anglický herec Matt Fewer, původně obsazený jako VJ pro nahrávací společnost Chrysalis k propagaci jejich hudebního exportu do zámoří. Vzhledem k tomu, že počítačové technologie v té době ještě stěží dokázaly soutěžit s animací Křemílka a Vochomůrky, jediným způsobem, jak probudit virtuální ikonu k životu, bylo staré dobré klíčování. Idea virtuální hvězdy, jejíž
fyziologie, mimika a pohyby by byly určovány binárním kódem, byla paradoxně dál, než holá realita. Matt Fewer byl tudíž oděn do nepohodlné gumové futuristické masky (4 hodiny líčení a hodinka na odmaskování jako za staré dobré Planety opic) a postaven před modrou klíčovací plochu, do jejíhož pozadí se promítalo nejrůznější prostředí. Simulace samotné simulace přivedla na svět první prototyp virtuální ikony a bylo jen otázkou času, kdy urychlení technologie dá život umělým hvězdám 90. let jako Kyoko Date. Třebaže pozdní televizní reinkarnace Maxe Headrooma ve druhé polovině 80. let (anglická a americká série) užívala v hojně počítačovou grafiku, mějme na paměti, že první pravý Max byl totálně z gumy. Jako japonská Godzilla.
Max Headroom je bezpochyby první televizní kyberpunkovou postavou pop kultury 80. let. Svým umělým latexovým zjevem, sarkastickými slovními šlehy na konto prefabrikované, korporacemi řízené globální společností, a hitech cynismem zosobňoval umírněný konglomerát idejí předvařený podivuhodnou filmovou vlnou z počátku 80. let Cronenbergovým Videodromem (82), Scottovým Blade Runnerem (82) a dysneyovským Tronem (83). A Gibsonovým Neuromancerem (84), který celému vizuálnímu divadlu dal literární střed a jméno.
Ale zpátky k Maxovi. Původním plánem Channel Four bylo, aby postava Maxe Head-rooma hrála střeleného kyberkomentátora, jehož pětiminutové vstupy měly vyplňovat mezeru mezi hudebními klipy. Tvůrci ambiciozního pořadu však brzy zjistili, že tahle situace se stává krajně nepraktickou. Charakter Maxe Headrooma alias upoceného Matta Fewera v latexu potřeboval nutně příběh. A bylo jen otázkou času, kdy se z koktajícího blonďatého prodavače reklamy na hudební zboží stane legenda.
Těžko říci, co bylo tím katalyzátorem, který na počátku 80. let odstartoval tak mocnou rezonanční vlnu idejí libujících si v sofistikovaných příbězích temných technohrdinů prohánějících se po zrádných ulicích blízké budoucnosti. Rok 1984 byl rokem, kterým William Gibson ve svém Neuromancerovi zviditelnil vizi budoucnosti, v níž neomezenou moc mají osamělí paranoidní hrdinové bojující proti technologickým kartelům, kde lidské mozky napěchované do gigabitových toků informací vedou nekonečnou bitvu proti umělým autoritám. Kyberpunk je zrozen jako průsečík orwelliánské nedůvěry k totalitním diktaturám studené války, bezmeznému obdivu k mocně se rozvíjejícím pionýrským excesům nových počítačových technologií a vytrvalému partyzánskému odporu k oltářům strachu, jimiž médii ovládané veřejné mínění vzdává hold s příchutí příští kulturní revoluce. Orwellova dystopie 1984 působí jako magický bod v čase, ale ve světle reálné skutečnosti představuje karikaturu sebe sama.
Příběh Maxe Headrooma vstupuje na scénu britského Channel Four v roce 1985 jako dokonale kompaktní hybrid idejí Davida Cronenberga, Cameronova Terminátora a Scottova Blade Runnera. Když k tomu připočteme globální vesnici Marshalla McLuhana, Barbie kulturu Alvina Tofflera a retroidní filmnoir Terry Gilliama Brazil plus módu digitálních hodinek, britskou new wave a MTV, jsme v tom.
Pilotní TV film Max Headroom or 20 minutes into the Future podle scénáře Rocky Mortona a Anabel Jenkelové vytvořil vizi světa, v němž ústřední úlohu sehrávají TV média, jejichž ultimativní vliv na veřejné mínění je přímo úměrný počtu hlasů získaných při (manipulovatelném) sčítání. Max Headroom je zasazen do roku 2004. Svět ovládají vlivné mediální korporace sehrávající roli jakýchsi globálních vlád. Občané jsou manipulováni celosvětovou sítí vzájemně soupeřících TV stanic, za jejichž zábavně/reklamními pořady se skrývá rozšklebená tvář Velkého bratra. Totiž Velkých bratrů.
V britském filmu se poprvé objevuje postava Edisona Cartera, novinářské hvězdy ze stanice Network 23. Carter je na horké stopě fantastickému odhalení podprahových TV reklam zvaných blipverts, které některým divákům napěchovaným superrychlými reklamními klipy můžou doslova ustřelit hlavu. Carter je na stopě důkazů, které poukazují na osobu Neda Grossberga, šéfa stanice Network 23, pro niž Carter shodou okolností provádí slídičskou práci. Na útěku je Carter těžce raněn a jeho poslední zrakový vjem, než se propadne do černého bezvědomí, je nápis Max Head Room 2,3 m (označení pro podchodnou výšku se žluto černým pruhováním). Grossberg cosi tuší a snaží se jej odklidit. Najímá na tuto špinavou práci v inženýrských rukavičkách svého šestnáctiletého počítačového hackera Bryce Lynche. Ten má za úkol vytvořit Carterovu počítačovou simulaci tak, aby mohla plně nahradit jeho fyzickou existenci. V éře mediální kultury fyzické tělo stejně nic neznamená. Situace se ale vymyká kontrole a oba Carterové skutečný Edison a jeho alter tech ego Max Headroom (který se po Lynchově zásahu ocitá v TV kyberprostoru) odhalují pravdu a informují veřejnost.
Nebylo divu, že se Max Headroom stal už od svého prvního zjevení na obrazovce britské TV kultovní podívanou. Inteligentní scénář, sarkastický humor, podivuhodná otevřenost v otázce moci a morálky médií spolu s futuristickým retro/stylem a tradičními kyberpunkovými termíny (nanotechnologie, virtuální realita, biotechnologie, ice, flatline apod.) postavily vysokou laťku pro konzervativně vnímanou a prezentovanou televizní show.
Max Headroom byl chytrý, vtipný, komplikovaný a kousavý. Ačkoli jeho autoři pracovali v rámci konformního mediálního prostředí, podařilo se jim do masového média vpašovat cosi, co bylo svědomím TV kultury. Max Headroom ve svém atraktivním hightech balení nastavil zrcadlo, v němž katodové záření TV obrazovky realizovalo útok na ohlupující prostředek masové TV manipulace a zábavy. Možná, že právě tato skutečnost se stala brzy po odvysílání 12 epizod příčinou zastavení
celého projektu. Základní kámen byl už ale položen.
V roce 1986 získala americká televizní společnost Lorimar výhradní práva na dalších 14 epizod (každá po 45 minutách), které přímo navazovaly na britský TV film (první díl Blipverts byl dokonce znovu natočen). Edisona Cartera alias Maxe Headrooma opět zahrál Matt Fewer, tentokrát však už s mocnou podporou vyspělejších animačních mašinek (Amiga 1000). Američané vsadili na základní koncept: televizní publikum poznává kyberpunk. A chtělo by se říct kyberpunk v ortodoxním balení.
Max Headroom předkládá vizi světa, kde počítače jsou kostrou společnosti a televize jejím manipulátorem. Nutno poznamenat, že některé technologie a situace předkládané v Maxovi se z dnešního pohledu mohou zdát až závratně přesné virtuální popstar, koncepce kyberprostoru, globální mediální síť podporující propagaci komerčních produktů nadnárodních korporací, technoanarchisté, hackeři apod. Dvouleté vysílání na americké TV ABC (od roku 1987 do 1988) mělo za následek ještě jednu skutečnost. Popularita seriálu, potažmo futuristická image hlavní postavy, se stala magnetem pro reklamní byznys.
Max Headroom se v roce 1986 stal reklamním hitem pro novou kampaň CocaColy. Je zbytečné dodávat, že z reklamní scény se vytratil brzy po zastavení celého televizního projektu. Není to nic neobvyklého, přihlédnemeli k faktu, že postava Maxe ve své původní verzi měla sehrávat hlavně tuto reklamní roli virtuálního prodejce hudebního zboží. Myšlenka
obrátit jeho reklamní image proti jemu samému (prostřednictvím snad až přespříliš inteligentního scénáře) byla geniálním tahem jeho producentů, zcela v trendu ironizace reklamy a zdánlivého zpochybnění moci mediální kultury, která se počátkem 90. let dostala do agresivní ofenzivy. Max jednoduše přestoupil
vymezené hranice a podobně jako dysneyovská vlna v 50. letech byl využit módním mainstreamem ke komerčním účelům. Proto CocaCola, proto jeho účinkování ve videoclipu Paranoimia britské kapely Art of Noise (Trevor Horn by o manipulaci médií mohl vyprávět!), proto vizuální štěk z Cafe Eighties v Zemeckisově Back to the Future 2, proto titulka v tehdejších Newsweek nebo vánoční Talkshow na Cinemaxu.
Při současném retroidním zájmu o osmdesátá léta proto není překvapením, že Max je zase zpátky. Po deseti letech mlčení se stal nesmazatelnou kultovní figurkou různých internetových scifi spolků, jeho historii je věnována webová tribuna maxheadroom.com s detailně propracovanou strukturou mezi jednotlivými figurami a díly, v roce 1999 byla na kabelové televizi Bravo (USA) odvysílána kompletní série všech 14 epizod, díky internetovým nadšencům kvete obchod s videokazetami (zkuste shazam@sprint.ca nebo alt.tv.maxheadroom). Max Headroom, pop ikona 80. let, vstává z mrtvých a je jen otázkou času, kdy se jako český Rumburak probourá do hlavního vysílání ČT1 a řekne: Stále žádné zprávy z Nového Zélandu. Pokud se nějaké objeví, pak vězte,
že vám dám vědět.
Stručný průvodce seriálem max headroom
1 Blipverts 31/3/87
V roce 2004 je televize nejrychleji se rozrůstajícím průmyslem na světě. Jednotlivé TV stanice mezi sebou soupeří ve tvrdém konkurenčním boji o diváckou přízeň. Jedna z nejvlivnějších stanic, Network 23, pod vedením cynického šéfa Neda Grossberga vyvíjí zvláštní druh televizních reklam, tzv. Blipverts, které způsobují některým obzvláště náruživým divákům hrůzostrašné následky. Reklamní spoty probíhají tak rychle, že zcela ovládnou diváka dříve, než má jakoukoli šanci přepnout programy nebo vypnout televizi. Lidem nadownloadovaným reklamami to ustřelí hlavu (srovnej Scanners). Edison Carter, reportérská jednička pracující pro Network 23, je na horké stopě, která vede k Nedovi Grossbergovi, a vše zveřejní na globální informační síti. Při fatálním pádu z budovy je Edison smrtelně raněn a jeho vědomí je počítačovým hackerem Bryce Lynchem nahráno do počítačové sítě. Vzniká první počítačově generovaná entita - Max Headroom, zcela nezávislá na svém fyzickém alter ego - Edisonovi Carterovi. Max se pirátsky nabourává do TV vysílání, odkud vede informační boj s kulturou globálního mediálního oblbování (srovnej Rumburak a Volejte řediteli).
2 RakeRS 7/4/87
Nejnovějším hitem je ilegální sport tzv. rakeboarding - bojové umění gladiátorského stylu na motorových skateboardech. Rakeři chtějí sport legalizovat a využívají Network 23, Grossbergovu stanici, která hledá mediální náhradu za oblíbené dětské show Missile Mike. Theora Jonesová (hraje ji Amanda Paysová známá z tv seriálu Flash), pragmatická a senzitivní kontrolorka z Network 23, je Carterovou tajnou láskou a donašečkou informací. S pomocí Edisona Cartera zjišťuje, že jedním z rakerů zúčastňujících se brutálních a nebezpečných her je její ztracený bratr Shawn. Spravedlnosti je ale nakonec učiněno zadost.
3 Body Banks 14/4/87
Ani ve 21. století není medicína schopna vrátit lidem mládí. Ve městě se záhadně ztrácejí mladé dívky. Bohatý šlechtic se snaží zachránit život svojí stárnoucí matce. Najímá zloděje tělesných orgánů, Breughela a Mahlera, aby obstarali hypofýzy ze živých dívčích těl. Přítel jedné z obětí přesvědčuje Edisona Cartera, aby vystopoval lidi, kteří za vším stojí. Zatímco se Carter snaží zachránit dívce život, Max Headroom si bere na mušku Zik Zaka, největšího sponzora Network 23.
4 Security systems 21/4/87
Security Systems je největší bezpečnostní služba na světě, která má svoje lidi všude - na policii, ve vládě, městských radách. Někdo si na ni brousí zuby a Edison Carter chce vypátrat viníka. Security Systems mají A7 - vlastní umělou inteligenci, a ta zná způsoby, jak se vypořádat se šťouravými reportéry. Z Cartera se stává muž na útěku.
5 War 28/4/87
Bílé brigády, teroristická skupina bojující za neoradikální anarchosyndikalismus (srovnej MMF Praha 26. 9. 2000 a Ya Basta), vyhazují do povětří městské budovy. Breakthru TV je stanice, která vlasní výhradní práva na zpravodajství o jejich teroristických aktivitách. Edisonovi a Murrayovi připadá divné, jak se může tak malá stanice jako je Breakthru TV dostat ke smlouvě s teroristy (když Network 23 si ke stopě ani nepřičichne). Edison ale není jediným reportérem, který je nasazen na odhalení celého případu. Mladá ambiciózní reportérka Jane Crane se dostává na kloub věci víc, než by si přála. Balič programů Frank Braddock se Network 23 snaží prodat zprávu odhalující aktivity Bílých brigád. Edison a Murray začnou mít podezření ve chvíli, kdy Breakthru Tv začíná vysílat teroristické útoky hned v okamžiku, kdy se objeví.
6 Blanks 5/5/87
Blanks jsou neviditelní lidé, jejichž podobu nelze odhalit na žádné počítačové nahrávce. Simon Peller, nově zvolený starosta města, dělá vše pro to, aby je dostal za mříže. Blanks dělají naopak vše, aby vyřadili všechny počítačové sítě. Jejich spojenci, hackeři, podnikají systematické útoky na světové počítačové systémy ve snaze vysvobodit Blanks z vězení. Je na Carterovi a Blank Regi, aby zachránili město a svět před zničením. Trošku jim v tom pomáhá hacker Bryce Lynch a Trojská ovce.
7 The Academy 18/9/87
Kdosi se nabourává do satelitů Network 23 a ruší jejich vysílání. Bryce Lynch tvrdí, že stopa vede k Big Time TV (růžovému autobusu, který mobilně vysílá pirátské tv relace), ale Blank Reg je přesvědčen o jejich nevině (Nemají dost síly, aby mi zapnuli zip od kalhot, natož aby sestřelovali zpravodajské satelity.). Theora pátrá na vlastní pěst a dospívá k podezření na Akademii Počítačové Vědy, kde pracují bývalí kamarádi Bryce Lynche. Edison se snaží vypátrat skutečné viníky v závodě o čas, než bude Reg odsouzen k smrti v nové herní show Vy jste soudci.
8 Deities 25/9/87
Televizní církev Vu Aga slibuje svým ovečkám věčné vzkříšení za pomocí mozkových scanů. Dříve, než někdy v blízké budoucnosti dostanou svá těla, musejí ovšem zaplatit. Zakladatelka církve Vanna Smithová je dávná Edisonova přítelkyně. Edison je rozpolcen mezi city k ní a svým podezřením, že církev vydělává peníze bez hmatatelných výsledků.
9 GrossbergS return 2/10/87
Harriet Garthová z Network 66 poráží v televizních volbách Simona Pellera z Network 23. Volby jsou založeny na sčítání hlasů a Network 66 je totální propadák... tak proč jsou diváci na jejich straně? Bryce Lynch zjišťuje, že Network 66 používají technologii Sleduj nás, když spíš, která způsobuje, že lidé nechávají své televizory zapnuté po celou noc. Grossbergův plán se nakonec projeví daleko hlubším, než se zdá.
10 Dream thieves 9/10/87
Edison Carter navštěvuje svého starého přítele, Paddy Ashtona, bývalého reportéra z Network 23, který si jako pouliční žebrák vydělává prodejem snů. Když Ashton a další lidé za podivných okolností umírají na následky traumatu z nočních můr, Edison získává stopu na skupinu Minds Eye, která se zabývá obchodem se sny.
11 Whacketts 16/10/87
Pořad Whacketts je nejdebilnější herní show v historii BigTime TV. Je otázkou, co je na tomto show tak zajímavého, že diváci raději riskují své životy, než aby se odpojili. Edison chce znát pravdu, částečně proto, že jej a Murraye okrádají o hlasy, a částečně proto, že v případě je zapleten i šéf Network 23, Ned Grossberg. Když však jedna policistka při vyšetřování případu spáchá sebevraždu, zápletka se začíná vážně komplikovat.
12 Neurostim 28//88
Společnost Zik Zaka (vyrobíme vše, co potřebujete, a vy potřebujete vše, co my vyrobíme) přišla s novým hitem - neurostimovým náramkem, zařízením, které stimuluje mozek a uzpůsobuje jej ke sledování televizních reklam. Výsledkem je splnění všech tajných snů, je navíc zadarmo s každým novým výrobkem Zik Zaku (srovnej Microsoft) a může vyřadit vaši televizi.
13 Lost tapes původně nevysíláno
Tajná škola užívající ukradené vzdělávací programy Network 23 k učení dětí je přepadena Metropolicisty. Edison a Theora pomáhají jednomu z dětí k útěku. Snaží se vystopovat jeho matku a zjistit, proč je do přepadení zapleten vrchní cenzor Network 23. Zdá se, že cenzor je řízen z vyšších kruhů Network 23, ale podceňuje Edisonovu umíněnost a Bryceho inteligenci (Extrémně těžké. Zdánlivě nemožné. Přesto mi to zabere tak deset sekund).
14 Baby Grobags původně nevysíláno
Ovu - Vat nabízí novou technologii těhotenství - vložíte geny a ty vám vytvoří dítě. Žádná bolest, žádné nebezpečí, žádné překvapení. Theora není nijak nadšena, zvláště po tom, co její přítelkyně přijde o dítě těsně před narozením. Mezitím Network 23 vysílá nové velmi sledované show o zázračných dětech. Grossman se snaží přetáhnout Bryceho z Network 23, Edison se jako vždy snaží zjistit, co se děje, a Murray se snaží najít způsob, jak se vyhnout návštěvě nemocnice (Proč jsou muži, co se týče biologie, tak dětinští?)