Jmenuje se Tomáš Stýblo, ale většina lidí ho zná buď pod přezdívkou Tripper, nebo nověji pod nickem Admin. Před třemi lety zazářila na českém Netu jeho stránka věnovaná LSD (www.lsd.cz), dodnes asi nejinformovanější český zdroj o této látce na Síti.
Znovu se Tripper vynořil pro veřejnost v loňském roce, tentokrát jako administrátor diskusního sajtu CyberSpace. Již název a letmý pohled na www.cyberspace.cz napoví, že právě toto je to pravé fórum pro kohokoliv, kdo propadl kouzlu kybeřanství. Od ostatních chatovacích stránek se CS liší jednak technovizáží, ale hlavně množstvím drobných vychytávek a neustálou snahou svého administrátora stále něco vylepšovat a optimalizovat a nedostatkem trpělivosti s nováčky zaskočenými zdánlivě odtažitým a nepřehledným interface. V rubrice Kultura a životní styl tu dokonce najdete diskusní fórum s rozkošným názvem Živel suxxx. Tomáš je první člověk, se kterým jsem udělal rozhovor, aniž bych ho jedinkrát viděl osobně. O to víc jsem si užil při zpracování textu. Rozhovor sice proběhl přes mail, takže žádné přepisování z kazety, ale jelikož Admin nepoužívá software na platformě Windows opravdu zásadně, texty mi posílal bez diakritiky v html. To jsem pak musel po kouskách (ono to větší porce nevezme) prohánět jinak téměř geniálním prográmkem umístěným na http://charon.fi.muni.cz/usr/zrustek/csdiak/, který háčky a čárky doplnil. (Všechno samozřejmě kódované izraelským válečným kryptofiltrem a přijímané přes ilegální antiglobalizační satelitní anténu na Strahově a hacknutý segment ruské špionážní družice.) Vítejte v cyberlife.
Co bylo v tvém případě dříve? Zájem o drogy, nebo o počítače?
Rozhodně zájem o počítače svůj první počítač jsem dostal, když mi bylo šest let ;)
Co si myslíš o výroku Timothy Learyho, že PC je LSD 80. let?
Přijde mi to dost jako nesmyslnej blábol ;)
Tvoje tripperovská stránka o LSD je pověstná. S jakým úmyslem jsi ji zakládal?
Ty texty na lsd.cz vznikly jako výsledek jedný mojí úchylky já když si chci nějaký myšlenky uspořádat v hlavě, tak o nich začnu psát. Výborně mi to pomáhá najít v nich to skutečně důležitý, zjistit, která část je nepodstatná a která je naopak důležitá, zjistit, kde mi nějaká část v mých znalostech tématu úplně chybí. Do tý doby, než jsem to všechno sepsal je toho asi šedesát normostránek , jsem nikde nemohl najít informace v češtině, který by daný téma tímhle způsobem pokrývaly. Prostě jsem se snažil to psát tak, aby výsledek poskytnul odpověď na otázky, který si klade člověk, když se dozví o existenci LSD a uvažuje, jestli ho má zkusit. Klasický info v tý době v češtině dostupný trpělo jedním velkým nešvarem smíchávalo všechno možný dohromady, aniž by bylo vypíchnutý, co je důležitý a co ne. Tzn. v následcích užívání LSD tam byly na stejný úrovni následky, který nastanou skoro vždycky, s následkama, který jsou extrémně nepravděpodobný. Tohle míchání různě pravděpodobných věcí dohromady je klasickej prostředek lživý protidrogový propagandy. Pokrytci provádějící na školách tzv. osvětu na téma drog používají mistrnou demagogii jejich cílem není o drogách informovat jejich cílem je od drog odradit. Za cenu jakýhokoliv dezinformování, ve stylu účel světí prostředky.
Protidrogová propaganda na školách je opravdu tragédie a dle mýho názoru svým házením měkkých a tvrdých drog do jednoho pytle mladým lidem naopak škodí. Protože dnešní mladej člověk se k trávě prostě dostane u nás na gymplu hulila trávu určitě alespoň polovina třídy a jakmile zjistí, že tu trávu vlastně hulí kolem něj každej a nikdo po ní neumírá v křečích s jehlou v žíle (běžnej obrázek ze školních přednášek, týpek povídá o trávě a za ním běží video s rozpíchanýma feťákama), tak si prostě v hlavě ke všem drogám přiřadí stejnej stupeň nebezpečnosti jako ke trávě (tj. žádnej). Což je samozřejmě nesmysl, protože zahrávání si s perníkem nebo heroinem je spojený s velkou šancí opravdu velkýho průseru.
Jaké jsi měl na stránky ohlasy? Začali si k tobě lidé chodit o radu?
Tu stránku navštíví asi sto lidí denně. Dostal jsem celkem dost ohlasů a taky opravdu spoustu žádostí o sehnání tripu. Je zajímavý, že jsem za pár let provozování tý stránky je online už víc než tři roky nedostal žádnej negativní ohlas. Odborná úroveň stránek je tedy nejspíš slušná a lidí, kteří mají obecně něco proti drogám, se na ni asi vůbec nedostali.
V čem ti užívání halucinogenů změnilo život?
To je moc široká otázka na pár vět. To nejdůležitější ačkoliv to bude znít trapně a jako klišé: vážně mám pocit, že mě učinily otevřenějším a tolerantnějším. Prostě jsem ochotnej akceptovat existenci více náhledů na různý věci, nový myšlenky, nesprávnost mejch vlastních názorů. Hodně mi to pomáhá i v reálu podnikání na Inetu vyžaduje dost otevřený, nedogmatický a nešablonovitý myšlení. I z lidí kolem sebe mám pocit, že psychedelika tyhle vlastnosti skutečně výrazně podporujou.
Píšeš o sobě, že tě lidé označují za divného pavouka. Změnilo se to nějak po tvých psychedelických zážitcích? K horšímu nebo k lepšímu?
Lidi mě tak ale označujou spíš kvůli mýmu vzhledu jsem dost vychrtlej a s dlouhejma končetinama ;) Ne, musím uznat, že jsem opravdu hodně samotářskej typ a s lidma se stýkám, jenom když mám pocit, že z toho něco konkrétního můžu mít. Teď nemyslím jenom peníze nebo prospěch, ale prostě když už za někým jdu, musím mít jistotu, že tím kontaktem získám nový poznatky, zkušenosti, pohledy na věc. Klasický tzv. společenský záležitosti typu jít se kolektivně zasypávat stupidníma řečma do hospody mi ale opravdu nic neříkají. Taky mám pocit, že co si neudělám sám, to se nepovede, a obecně jsem extrémně nedůvěřivej. Takovejhle nespolečenskej individualista jsem ale už odmala, nemám pocit, že by to psychedelika jakkoliv ovlivnila.
Mám pocit, že jsi odstranil ze své LSD stránky označení tripper, a zdá se mi, že chceš svou psychedelickou identitu oddělit od své administrátorské. Je to tak? Proč?
Rozhodně to tak je já se snažím tu identitu administrátora CS celkově oddělit od svý osoby a vyhnout se tak tomu, aby moje rozhodování ve věcech CS bylo nějak výrazně ovlivněný mýma osobníma pohnutkama známostí s někým atp. Jasně, dost lidí z CS znám, ale to jsou lidi, který jsem znal už před tím, než jsem CS udělal jinak dělám maximum pro to se s nikým novým neseznamovat. Prostě se snažím zůstat mimo tu komunitu. Jako kdybych byl součástí softwarovýho enginu ;))
Vážně jsi spořádal najednou deset tripů? Jaký byl výsledek? Kam až myslíš, že je možné zvyšovat dávku bez negativních následků?
Ano. Ty následky jsou popsaný někde v textech na lsd.cz zcela nedostatečně, protože to příliš popsat nedokážu. Snaha to popsat je dost nesmyslná, protože výsledkem by byly moje fantazie a abstrakce, pomocí který bych se snažil popsat něco, co prostě popsat nejde, co člověk musí prožít, nebo k tomu dojít (btw tohle je klasickej problém mystických duchovních textů). Nicméně takovej zážitek není už vůbec příjemnej nebo zábavnej je to prostě zážitek, ale ne něco, co bych si oblíbil, je to spíš jako něco, co člověk podstoupí, protože ví, že mu to něco může dát. V navozeným stavu už je taky úplně jedno, jestli je člověk sám nebo ne, prostě to nevnímá, takže opravdu ani nic společenskýho. Obecně to nedoporučuju nikomu, kdo si skutečně není jistej, že to chce. Šance dlouhodobých negativních vlivů na psychiku je podle mýho o dost vyšší než u klasický dávky. Ale zase jde asi hodně o to, jak k tomu člověk přistupuje.
Jsem přesvědčenej, že od určitýho množství už lze se stejným efektem spořádat jakkoliv velkou dávku. Čímž nechci říct, že to nutně musí být bez negativních následků na psychiku chci říct pouze to, že si myslím, že šance negativního vlivu na psychiku bude při deseti nebo sto papírech už skoro stejná. Negativní následky, co se působení na organismus týče, nehrozí ani při opravdu koňských dávkách.
Jak ses naučil to, co o počítačích a programování víš?
Čistě jako samouk, převážně praxí, metodou pokus-omyl a zíráním do příkladů a manuálu na Netu. Dokonce nemám k tématu skoro žádný knihy na Netu je dneska již dostupný všechno, co člověk potřebuje. Sice pouze anglicky, nicméně tuhle počítačovou angličtinu zvládne i cvičená opice ;) Nicméně já svůj první počítač měl už v dětství a začal jsem se o věci související velmi brzo zajímat, takže je to všechno otázka delší doby, nic jednorázovýho.
Můžeš nám popsat okolnosti vzniku serveru CyberSpace?
Jednoho dne jsem dostal pocit, že můj starej web lsd.cz potřebuje guestbook stránku, kde by mohli lidi debatovat o tématu. No a tak jsem začal programovat. Vyrobil jsem guestbook a začal jsem ho vylepšovat. Za chvilku jsem zjistil, že mám vlastně plnohodnotnej diskusní klub, jako na diskusním serveru. Udělal jsem jich teda v rámci guestbooku víc pro různý podtémata. No a v tu chvíli mě napadlo proč vlastně pro moje známý a lidi chodící na lsd.cz neudělat celej diskusní server? Proč si ho neudělat pro sebe a po svým, svůj vlastní svět, s mejma pravidlama? Začal jsem makat a přesto, že mě každej odrazoval a říkal, že to nemá vůbec šanci získat návštěvnost, jsem server v polovině 1999 spustil pro veřejnost. No a dopadlo to tak, jak to dopadlo po roce existence má CS návštěvnost srovnatelnou s konkurencí, která tady byla o pět let déle. To nejdůležitější, co jsem se naučil nestarat se o konkurenci, naprosto kašlat na to, co říkají a chtějí lidi, a dělat všechno po svým, tak, aby to bylo nejlepší, dle mojí vize toho, co je nejlepší. Vyplatilo se a hodlám v tom pokračovat, i když je mi jasný, že to není zrovna způsob, jak si získat popularitu a vybudovat kult osobnosti ;)
Kolik hodin jsi ho programoval?
To opravdu nedokážu říct. Zejména proto, že nevím, co všechno bych měl počítat do toho programování já se při tom všechno učil, spoustu věcí jsem dělal na mnoho pokusů, dokud to nebylo optimální. Je spousta způsobů, jak celou tu věc udělat. Vlastně na tom pracuju doteď většina tý práce není vidět, protože se jedná o neviditelný změny v engine, ale je to právě tahle práce, která CS učinila vysoce optimalizovaným serverem, co se využití prostředků hardware týče. CS v podobě, v jaký jsem ho spustil před rokem, mohl pracovat maximálně tak s desetkrát menším množstvím dat, spousta klíčových funkci, jako je třeba fulltextový vyhledávání, v něm vůbec nebyla, a přesto byl pomalej už při pár desítkách aktivních uživatelů. Současný CS jich zvládá bez problémů několik stovek na úplně stejným hardware. Optimalizace je ustavičná práce, ale i u ní samozřejmě existujou určitý konečný meze, kam se lze dostat myslím, že už od nich nejsem daleko.
Určitě jsem u toho přepočteno na osmihodinovou pracovní dobu strávil včetně toho neustálýho průběžnýho předělávání tak tři pracovní měsíce. A to nepočítám administraci, marketing atd... Ale říkám, všechno jsem se u toho učil, teď už mám zkušenosti a knihovny znovupoužitelnýho optimálního kódu a šel bych najisto, bylo by to výrazně rychleji. Vzhledem k tomu, že design CS jsem si taky dělal sám, tak si dokonce říkám, že to vlastně bylo hotový docela rychle :) Ono to není žádný raketový inženýrství, spíš dřina a ustavičný experimentování.
Proč sis vybral zrovna tu ikonku, kterou máš? Je to tvoje ideální Já?
Na tý ikonce je dost známá postavička z dost známý hry The Final Fantasy. Skoro vůbec hry nehraju už spoustu let, tahle je jedna z těch pár, který mě zaujaly. Jestli bych tak chtěl vypadat? No pokud můžu z pozice svojí většinový sexuální orientace soudit, je ten kluk dost hezkej, takže by mi to vůbec nevadilo ;)
Máš představu, kolik je celkem na CS příspěvků a uživatelů?
No abych neměl, monitorování těchhle údajů je zcela zásadní pro fungování celýho systému v současný době, teda k podzimu 2K, je v diskusích zhruba jeden a půl miliónu příspěvků, v poště mají uživatelé dohromady milión zpráv. Uživatelský konta jsou na CS promazávána, pokud nejsou delší dobu skutečně aktivní, těch aktivních je nyní zhruba 14 000. Celkem už jich bylo na CS registrováno asi 30 000.
Kolik dalších lidí se na provozu CS podílí a jak? Kolik lidí má 5 čtverečků?
Nikdo. CS je plně v mým vlastnictví a je to čistě moje osobní aktivita od nápadů, naprogramování, zajištění provozu až po marketing. Nikdo jinej ani nemá přístup na server a do databáze a tudíž k privátním datům což je jedna z hlavních výhod oproti různým jiným serverům, kde běžně leakují hesla a privátní data. Na CS se za rok existence nikdy nic takovýho nestalo, a dokud bude CS můj, tak ani nestane. Na druhou stranu, pokud náhle zemřu, bude problém ;) Pět čtverečků má asi pět lidí, vesměs moji výborní známí, kterým věřím, že toho nezneužijí a neudělají na CS bordel mají o něco rozsáhlejší pravomoci, co se mazání příspěvků a klubů týče.
CyberSpace je věnován Gibsonovi. Jaký román se ti od něj nejvíc líbil a co říkáš na jeho pozdní díla jako třeba Idoru?
Nejlepší byl jednoznačně Neuromancer. Četl jsem od Gibsona asi všechno, naštěstí v originále, a další knihy na mě už moc nezapůsobily. Je to možná ale tím, že Neuromancera jsem poprvé četl kdysi dávno, ještě ve věku, kdy na mě dokázaly díky zbytkům ještě dětský fascinující psychiky knihy a přejatý prožitky líp působit. Já v Gibsonových knihách oceňuju a hledám hlavně atmosféru právě o atmosféře pro mě celý cyberpunk je.
Pod pojmem cyberpunkovej životní styl si asi každý představuje něco jinýho, pro mě konkrétně to slovo znamená svobodnej život založenej na práci v Netu a technologiích, s minimálním omezováním druhejch, pokud možno absolutně mimo systém a evidenci, v pohybu jako občan celý planety, nikoliv jenom nějakýho státu. Současnej stav Netu a světa tenhle životní styl umožňuje realizovat už dneska. Ale je to velmi tvrdá práce se dostat k cíli a já u něj ještě zdaleka nejsem. Ale jdu za ním.
Co ti nejlepšího adminování CS přineslo?
Kromě spousty rozčilování a starostí hlavně cenný poznání lidskýho chování a lidských vlastností. Teda ne že bych na CS rozvíjel nějakej projekt pokusnýho sledování lidský psychiky :), ale prostě něco
takovýhleho člověka dost hodí zpátky do reality opravdu pro jenom malinkej zlomek lidí stojí vůbec za to něco vytvářet. Při práci na Netu (teď právě nemyslím CS) jsem ve styku víceméně pouze s lidma, který za něčím jdou, mají nějakou myšlenku, nějakej cíl, kterýmu jsou dedikovaný a pro kterej jsou ochotný se učit, makat a dost obětovat. Že většina průměrnejch lidí má k týhle definici daleko, asi není nutný moc zdůrazňovat. Tohle vidím jako úžasnou výhodu cyberlife člověk se může obklopit lidma, který mu vyhovujou, a tím zbytkem se nenechat soustavně obtěžovat. Přestože právě na CS je spousta těch lidí, kteří mi sednou, je tam přesto i ta druhá mnohem větší část, pro kterou nemám moc pochopení.
Nicméně co mi obecně CS dalo, a co bylo taky jedním z cílů jeho tvorby, je to, co jsem se díky němu naučil spousta zkušeností a praxe v oblasti programování, technologie a administrace serverů, což jsou pro mě nedocenitelný hodnoty.
Na úvodní straně CyberSpace je logo společnosti World Online. Jakým způsobem se na provozu tvého serveru podílí?
World Online zajišťuje konektivitu tzn. poskytuje prostor pro mašinu ve skříni nahoře na Václaváku a kabel připojující ji k český páteřní Síti. A jednou za čas ji na požádání zresetujou, když náhodou spadne :) WOL vlastně nemá s CS společnýho nic CS by nikdy nevzniklo, nebýt malý firmy CZCOM, kterou WOL jako nadnárodní provider později koupil. Veškerý moje jednání ohledně CS je z doby CZCOMU, a právě těmhle lidem vděčím za to, že mi zajistili nesmírně výhodný podmínky, bez kterých bych se do vytváření CS ani nepustil. Ono je to ostatně přirozený provideři potřebujou, aby na Netu bylo co nejvíc služeb vždyť lidi za jejich připojení platí právě kvůli tomu, aby tyhle služby mohli využívat. Provideři mají spoustu peněz z připojování uživatelů, nemají moc důvodů odírat i provozovatele serverů vlastně by za stejnou věc účtovali dvakrát jak uživatelům, tak i provozovatelům. Uživatelé si myslí, že za CS nic neplatí, ale to není pravda platí. Bohužel ale ne mně ;) Za to, že využívají CS, dostává peníze za prvé Telecom a za druhý právě jejich provider, ať už v podobě poplatku za pevný linky ve firmách, nebo v podobě podílu z telefonních poplatků. Málokdo z běžných uživatelů totiž ví, že provideři dostávají od Telecomu dvacet procent z toho, co lidé za Inet provolají takhle jsou financovaný všechny ty úžasný připojení zdarma ve stylu Volný prostě to od lidí vyberou v rámci telefonních poplatků.
Dokáže tě CS uživit?
CS by mě dokázal bez problémů uživit, pokud bych veškerej jeho reklamní potenciál přeměňoval na zisk. Nemám na mysli ani tak prodej reklamy přímo na CS, jako spíš protáčení reklamních bannerů
výměnnýma reklamníma sítěma a následnou propagaci nějakých jiných ziskových služeb. Tady je asi na místě vysvětlit jednu věc z 99 % bannerů, který se na CS točí, já nemám cash, protože to jsou bannery výměnných reklamních sítí. Výměnná reklamní síť funguje jednoduše je to společenství serverů, který si vzájemně zobrazují bannery a zajišťujou si tak propagaci. To znamená, že za jeden zobrazenej banner na CS já získám zobrazení jinýho banneru na některým jiným serveru výměnný sítě. Tudíž tyhle bannery, co se teď točí na CS, slouží k propagaci CS díky nim se každej den někde na Netu zobrazí asi sto tisíc bannerů propagujících CS. Jo, CS je úspěšnej ale je úspěšnej právě díky týhle neustálý propagaci, která na něj žene nový a nový lidi. Jakmile bych tahle zobrazení ve výměnný síti začal používat na propagaci něčeho jinýho, nebo je prodával, přestal by CS růst a zvyšovat svou návštěvnost.
Jak se vlastně dají na internetu nejsnáz vydělat peníze?
Na Netu se peníze snadno vydělat nedají. Všechno spojený s vyděláváním na Netu vyžaduje hodně tvrdou práci, spoustu znalostí o jeho fungování a taky čas. Net je děsně kompetitivní prostředí, díky tomu jsou taky všechny služby na Netu pro uživatele zdarma, jejich provozovatelé se je zoufale snaží zaplatit reklamou a doufají, že to všechno jednou zachrání propojení s reálným světem a tudíž reálnýma penězma e-komerce, prodávání přes Net. Jedinej typ služby, kterej dokáže z lidí dostat peníze, je porno a hazard. Dá se obecně říct, že dělat do porna je na Netu činnost, u níž je při tvrdý práci největší šance z toho něco v nějaký rozumný době mít. Ale relativní výhodnost práce v týhle oblasti dělá z porna oblast s ještě větší konkurencí, než jaká je kdekoliv jinde. Porno i hazard ovšem v případě Čech a dalších zemí, kde lidí šetří i na hajzlpapíru a nemají kreditní karty, nefungují. Je nutný vnímat Net globálně a spolupracovat zcela přirozeně s lidma a společnostma po celým světě, nikoliv jenom lokálně, pak to jde.
Dělá se u nás hodně to, že majitelé serverů hostí zahraniční porno sajty, třeba ze zemí, kde jsou přísnější zákony? Nebo dokonce hostí i sajty s materiály, které jsou trestné i u nás?
Pokud jde o hostování takových věci na serverech umístěných u nás, tak to myslím, že určitě ne. Není moc důvodů, proč by to někdo dělal za prvé zákony jsou u nás stejně přísný jako jinde, kde se Inet využívá, co se těchhle materiálů týče, a za druhý zahraniční konektivita je slabá a drahá. Tudíž když chceš mít obsah pro cizinu, je mnohem výhodnější si přes Internet pronajmout celej server v USA na rychlý lince, bez omezení na množství přenesených dát a dost levně určitě pod 20 tisíc korun měsíčně.
Podle mýho rozhodně u nás nikdo nic takovýho nehostuje, což ovšem neznamená, že se lidi od nás neživí třeba pornem nebo hazardem jenom by to asi neměli na serveru umístěným u nás. K nelegálnímu obsahu on ten nelegální obsah šířej po Netu asi jenom nadšenci pro tyhle věci, nedovedu si moc představit, že by si na tom někdo založil byznys pokud už má někdo tyhle možnosti a schopnosti, je mnohem zajímavější dělat do normálního porna než do dětskýho zajímá se o něj mnohonásobně víc lidí, který za něj ochotně i přes ztrátu anonymity zaplatí kreditní kartou atd. Ty řeči o dětským pornu na Netu jsou děsně nadsazený, najít dětský porno je fakt děsně pracný pro
normálního uživatele jak říkám, šíří to mezi sebou nadšenci pro věc.
V čem je CS jiný než ostatní české diskusní servery?
V tom, že je můj! ;) Ne vážně myslím, že vypisovat výhody webu, co se jeho funkcí a možností týče, není v časopise ono tudíž co nabízí CS navíc, jako třeba jaké aplikace, to ať posoudí lidi sami po pár dnech pobytu na něm. Co se týče lidí myslím, že CS má i díky svojí uzavřenosti žádnej anonymní přístup nejsilnější komunity ze všech českých diskusáků. Nejsilnější ovšem znamená i nejuzavřenější,
a jednotlivý komunity na CS nejspíš dost často ani nevědí o existenci některých jiných. Na novýho uživatele může CS působit dost studeně a uzavřeně, právě z tohohle důvodu, ale myslím, že je to dobře, funguje to jako určitej filtr na povrchní lidi.
Jsi závislý na Netu? Chodíš na něj každý den? Jak dlouho na síti pobýváš?
Jsem absolutně závislej na Netu. Nejen psychicky, ale i materiálně. Internet pro mně znamená práci a příjem. Jsem na Netu nebo za počítačem asi tak devadesát procent bdělýho stavu, určitě víc než 12 hodin denně. Jak říkám, na Netu mám všechno práci, přátele, zábavu, informace, budoucnost. Jakmile nemůžu jeden den k Netu, je to tragédie kvůli spoustě reálných problémů, který z toho vyvstanou na maily je nutný odpovídat, servery je nutný hlídat, je prostě nutný PRACOVAT, komunikovat, sledovat aktuální dění. Po Netu jsem poznal nejlepší přátele a známé.
Myslíš, že existence ve virtualitě je srovnatelná s existencí v reálu?
Nebudu schválně mluvit třeba o sobě moje vize cyberlife není žádná existence ve virtuálnu, je to realita, byť třeba strávená z větší části na Netu a za počítačem. Zkusím vzít v úvahu spíš představu úplný virtuální reality, kompletní smyslový substituce skutečných vjemů za vjemy virtuální. Jo, myslím, že takováhle virtuální realita je naprosto plnohodnotná ve srovnání s realitou normální. Vždycky jsem prosazoval názor, že jenom člověk sám má právo určovat, co je pro něj hodnotný a co ne proto pokud někdo bude spokojenej ve virtuální realitě, neberu mu to. Osobně se virtuální reality nebojím a věřím, že přijde doba, kdy opravdu značná část života bude trávena v ní čistě proto, že to bude efektivnější, fyzičnost omezuje a zpomaluje.
Není divné, že lidé si na CS tak pracně budují svou virtuální image a zároveň tolik touží poznat ostatní uživatele v reálu? (Myslím teď diskusní kluby typu Fotky lidí z CS v reálu...) Nebylo by lepší ten virtuální svět na CS prostě přijmout jako skutečný a po reálu nepátrat?
Na CyberSpace si skoro nikdo virtuální image nebuduje, ani nikde jinde na Netu! Tenhle bullshit ohledně virtuálních image slýchám a čtu spolu s oblíbenými úvahami na téma chlap vydávající se za ženskou všude možně, většinou právě od lidí, kteří na Netu moc času netráví a tudíž neznají skutečnost. Ve skutečnosti se na Netu nikdo za nikoho nevydává a virtuální identity jsou maximálně podobné lidem za monitorem. Většina lidí používá Net jako seznamku jo, i na CS, troufám si říct, jde spoustě lidí o to, seznámit se ideálně s opačným pohlavím. A přenést tento vztah do reálna. Pak jsou zde lidé využívající server k jeho původnímu účelu k diskusím a výměně informací a ti už si tuplem žádnou image nebudují. Ono je to strašně náročné, nějak cíleně si budovat image, vyžaduje to hodně sebekontroly a přemýšlení což je pro většinu lidí nedostatková komodita. Plus většina lidí si vůbec nepřizná, že nejsou zrovna ideální, natož aby se snažili nějakou ideální podobu vytvořit. Já o CS mluvím jako o komunikačním systému a tím také je. K virtuálnímu světu má mnohem blíže nějaká multiplayer hra. Lidé na CS se většinou osobně znají. Já sám znám z CS osobně minimálně 50 lidí.
Pomocí drog se člověku mění osobnost, ve virtualitě si můžeš svou osobu také různě upravovat. Vidíš mezi těmito dvěma přístupy nějakou souvislost, nejsou to jen dvě strany stejné touhy po změně reality?
Virtuální realita a drogová realita je něco diametrálně odlišnýho. Zkus si to představit tak, že normální realita je složená z kostek Lega. Virtuální realita je pak úplně jiná stavba, ale postavená z těch samých kostek. Zatímco drogová realita je úplně jiná stavba, postavená z úplně jinýho materiálu, třeba z modelíny. Chápeš, co chci říct? Virtuální realita je jenom jinak seskupená množina stavebních kamenů reality normální, kdežto v drogový realitě máš možnost pracovat s úplně jiným materiálem a procítit tak úplně jiný věci který si zase ale na druhou stranu zpátky do tý normální reality nemůžeš vědomě přenést, právě proto, že v ní nemáš k dispozici ten materiál, ze kterýho tu drogovou realitu pod vlivem psychedelik vytváříš. Nicméně to, co ti zbude v podvědomí, to je to, co ti psychedelika můžou dát (někdo by to možná nazval trvalé poškození mozku :) Ta touha je v obou případech teda o něčem úplně jiným. Drogová realita může vést k rozšíření vědomí, virtuální těžko.
Kolikrát mě při pobytu na CS, ale i jinde, napadla paranoidní představa, kolik strategických informací o sobě vlastně svým pohybem a pobytem prozrazuju. Kdyby si dal řekněme administrátor tu práci, mohl by monitorovat něčí pohyb v diskusních skupinách i jeho příspěvky a získat tak dost plastický obraz každého uživatele. Jsou takové obavy oprávněné?
Všechno tohle je samozřejmě možné. A dokázat nevytváření takovýchto profilů samozřejmě nejde. Jako vždy platí každý by měl, co se ochrany soukromí týče, vždy počítat s tou nejhorší variantou a zařídit se podle toho. Pokud člověk ví jak, dá se na Netu zajistit skutečná a úplná anonymita. Nicméně pro obyčejnýho uživatele je to nedostupnej luxus a obecně pro něj platí nepiš na Inet nešifrovaně nic skutečně privátního, mohou to velmi pravděpodobně při troše snahy přečíst desítky lidí.
Monitorování pohybu lze na Netu provádět i v mnohem širším měřítku než v rámci jednoho serveru: ráno si koupíš knihu v Amazonu, v poledne se objevíš jako nějaké ID na diskusním serveru a večer navštívíš pornosajt. Při troše smůly si nějakej subjekt mající banner na všech těchhle sajtech tyhle tři akce může díky cookies přiřadit pod jeden záznam i s patřičným kontextem. Pokud pak náhodou ten virtuální obchod patří partnerovi tohohle subjektu, mají najednou tvůj úplnej profil tj. Ivan Adamovič, bytem X, kreditní karta 123, ráno koupil knihu tu a tu, v poledne diskutoval jako anonymní ID o dětském pornu a večer lezl na pornosajt ten a ten, kde si vybral fetish obrázky a pak půl hodiny koukal na teen video. Tohle se dnes na Inetu děje dnes a denně. Množství naivity je mezi lidma větší než malé a soukromí je vyhrazeno těm, kdo si ho umí zajistit. Vlastnictví služeb na Netu se čím dál tím víc centralizuje a do rukou korporací se tak dostávají čím dál tím větší možnosti monitorovat pohyb lidí po něm informace, který dřív byly roztříštěný po databázích spousty serverů jako privátní data, lze nyní spojit dohromady...
Překvapuje tě, že stabilně nejúspěšnější klub na CS je porno?
Samozřejmě, že ne! Kdyby tomu tak NEBYLO, začal bych mít strach, že CS je plnej podivných úchylů ;) Je to dost logický, porno je obecně nejvyhledávanější služba Netu a nevím, proč by CS mělo bejt výjimkou. Osobně proti pornu absolutně nic nemám, samozřejmě pokud je to dobrovolný a nejsou v tom děti. Pokryteckou křesťanskou pseudomorálku zadupávající cokoliv individuálního považuju za zlo
bránící zdravýmu vývoji člověka a psychiky.
Jak je to s cenzurou? Co je na CS tabu a co bys vymazal?
Můj postoj k cenzuře je dost jednoznačnej snaha bránit šíření informací je naprosto pomýlená a už z principu nemůže bejt úspěšná , je to sice otřepaný klišé, ale INFORMATION WANTS TO BE FREE platí stoprocentně. Snaha bránit šíření jakýhokoliv poznatku je snahou nacpat jednou vypuštěnýho džina zpátky do láhve a nikdy nemůže přinést nic dobrýho. A na Internetu ani nemůže fungovat.
Na CS žádná cenzura není, mazání klubů probíhá nikoliv na základě zhodnocení obsahu, ale na základě statistik návštěvnosti automaticky u těch klubů, který ji mají nízkou. Transparentním postupem.
Vím, že tím, co teď řeknu, asi pobouřím dost lidí, ale ať. Až bude lidstvo dostatečně vyspělý, bude tu společnost, která nebude mít potřebu rozlišovat mezi různýma druhama informací. Nebude mít
potřebu rozlišovat mezi receptem na bábovku, počítačovým programem nebo dětským pornem. V současný době je ve jménu autorských práv bráněno šíření copyrightovanýho duševního vlastnictví, je bráněno šíření dětskýho porna, nebo třeba ve Francii bude zase zakázaný šifrování privátní komunikace. Jsem přesvědčenej, že jakákoliv z těchhle restrikcí neřeší skutečnej problém, pouze ho obchází a snaží se ho skrýt.
Nicméně jsou to složitý otázky a v současným stavu vyspělosti společnosti a technologie jsou asi restrikce v tomhle případě na místě. Nedělalo by mi tedy problém podrobit se v tomhle případě zákonu, i když s ním příliš nesouhlasím. Zároveň budu všema silama podporovat vznik takových technologií, který umožněj vytvoření nekontrolovatelnýho informačního média, který zapůsobí jako katalyzátor skutečnýho řešení těchhle problémů a vzniku systému, ve kterým nebude nutný šíření informací omezovat vůbec. Protože bude jinej, bude fungovat jinak. Ale jak říkám, v tomhle případě jsem v současnosti na straně zákona a proti šíření warezu a dětskýho porna. Zároveň ale, taky legálně, podporuju vznik médií, který se prakticky kontrolovat nedají, a tak učiní tyhle zákony irelevantníma.
Obecně vidím současnou, zejména v USA do extrému hnanou ochranu autorských práv a následný snahy velkých korporací omezit svobodu Netu (MP3, Napster) a individuální svobody obecně jako velkej problém a věc, se kterou bude muset v budoucnu svobodnej Net tvrdě bojovat. Gibsonovy vize se v tomhle případě naplňujou až hrozivě.
Čím se vlastně zabýváš jinak?
Obecně programováním a moderníma technologiema v jakýkoliv podobě. Ale opět zase hlavně Netem a jeho budoucností v souvislosti s ním jsem se dost začal zajímat třeba i o věci, jako je sociologie a
podobně, protože všechno až bolestně souvisí se vším a člověk těžko může odhadovat vývoj Netu a jeho svobody bez obecnějšího povědomí. Silně mě bere Open Source software, kterýmu tady chci udělat reklamu, protože CS je na něm postavený a bez něj by nikdy nevznikl. Pro ty, co nevědí jedná se o free software vyvíjený kolektivně nadšenci po celém Internetu, který je zcela zdarma a k volnému šíření. Já osobně už dlouho žádný jiný software nepoužívám (to by měl Dastych radost ;)) Nejznámějším příkladem je operační systém Linux, výrazně lepší než třeba i komerční Windows. V Open Source software vidím budoucnost a skutečně velmi důležitý mezník, který svým efektem zasáhne mnohem dále, než si kdo dokáže nyní představit. Snažím se programováním přispívat k rozvoji technologií nekontrolovatelných decentralizovaných komunikačních sítí, konkrétně Freenetu. Dost mě zajímá i kryptografie. Je spousta oblastí, kam bych se chtěl časem pustit a o kterých nevím zatím vůbec nic genetika a astronomie
kupříkladu...
Open Source dobře, ale je to řešení pro obyčejný lidi, co se neumějí hrabat v softwaru? K čemu mi je zdarma stažená aplikace, na kterou nezískám žádný servis, žádnou technickou podporu? Nebo jsou i tyhle služby už pokryté také českými firmami?
Pro obyčejný lidi už Open Source soft v současný době použitelnej je a během roku to bude určitě ještě mnohem lepší. Nainstalovat některý distribuce Linuxu se všema potřebnejma aplikacema pro běžný užití už je dneska úplně triviální. Velkej problém v rozšíření Open source je podle mýho v tom, že pro tyhle systémy nejsou de facto vůbec žádný hry. Myslím, že tenhle problém bude Open Source komunita překonávat dost těžko, protože náklady spojený s výrobou moderních multimediálních her jdou dneska mnohem dál než na zaplacení programátorů.
Podpora Open Source softu už začíná bejt dostupná na komerční bázi (v Čechách ale nevím), každopádně ale kdokoliv může využít podporu komunity na Netu mailing listy, diskusní fóra atd., funguje to překvapivě výborně. Nicméně platí, že člověk, kterej chce Open Source používat, musí mít vůli se něco novýho naučit ty systémy jsou prostě odlišný od Windows, nikoliv nutné složitější, jenom odlišný. Jak už jsem říkal, Open Source není jenom o tom, že je zdarma, je to o svobodě volby.
(P.S. Nyní není Cyberspace.cz v provozu...)