U Čtyřlístku je surovost zakázaná. A to i vůči nepřátelům. (L. Štíplová)
Kdo v 70. či 80. letech nezažil muka čekání na nový Čtyřlístek a honbu po tomto tehdy vzácného titulu, kdo je odchován Batmanem a ne Kocourem Vavřincem, ten asi nepochopí pocit nábožného obdivu několika generací k fenoménu Čtyřlístek.
Rok 1969, kdy Čtyřlístek poprvé dorazil na (a pod) pulty stánků PNS, by měl být datem, od něhož by měly začínat dějiny. Všechny ty roky předtím navrhujeme vynulovat a vymazat z dějin jako nepodstatné a irevelantní a pamětníci těchto smutných let by měli být deportováni do sběrných táborů a jejich kůže by měla být použita jako potahový materiál na knižní vydání sebraných Čtyřlístků.
Bobík, Fifinka, Myšpulín a Pinďa. Mimochodem jak jsme se dozvěděli, Bobík je zřejmě favoritem samotného autora, gurua jeho magicky zaoblené linky, maestra Němečka. Určitě i proto má svůj vlastní pravidelný časopis stejného jména, který velkoryse uveřejňuje kresby nejmenších čtenářů, nabízí omalovánky, vystřihovánky a je přístupný prvňákům. Svalnatý a mohutný Bobík představuje agresivní prvek síly a akčnosti, Fifinka kromě své typicky ženské vášně pro šaty zastupuje racionální pragmatickou mysl a současně laskavé teplo domácího krbu, neúnavný chrlič vynálezů Myšpulín (jmenujme jenom ty nejslavnější: chronoplán v Na rozkaz císaře, Všichni za jednoho a Mamut na kmíně, proslulý řiditelný mrak DM 1, nespočet chemických přípravků od pilulek na průnik pevným materiálem v Myši, která prochází zdí přes zmenšovací tablety z dílu V džungli trav a pilulky neviditelnosti v Záhadných tlapkách až po naprosté běsnění vedlejších příznaků v Antianophelesovi či nespočet domácích robotů - Robot to zařídí, Vzpoura robotů atd.) a samozřejmě rychlonohý strašpytel a věčný outsider Pinďa (většinou samozřejmě dokázal svůj strach překonat).
Žádný z nich není hlavním hrdinou, většinou je Čtyřlístek kompaktní týmovka, jejíž soudržnost by jim mohli závidět Rychlé šípy nebo X-Men.
Zatímco pan Němeček Čtyřlístku zůstal věrný od prvního do zatím posledního čísla, na postech libretistů nastal jistý pohyb. Od prapůvodní pramáti Ludmily Kolářové přešla štafeta k Ljubě Štíplové, z níž se tak stala první dáma české comicsové scenáristiky. Teprve v roce 1991 její výsadní postavení doplnil tandem Koutná - Lamka (např. Bobík superstar), který se posléze transformoval do podoby týmu Hany a Josefa Lamkových (např. Žralok na Šumavě, Vánoce po japonsku, V zajetí magie). Svým dílem také přispěl Němečkův spolupracovník ze série Rexík Karel Ladislav (např. Sportem ke zdraví) nebo Jiří Poborák (např. Lamželeza nebo Lago Mago), nicméně Ljuba Štíplová si zachovala svou prestižní pozici.
Co se týče kresebního stylu pana Němečka, je obdivuhodné, že se zhruba od konce sedmdesátých let, kdy podoba Čtyřlístku dospěla do dokonalosti, změnil jen mikroskopicky, a to pouze ve směru k větší zkratce. I když ne všechny změny byly k lepšímu. Třeba růžová obrysová linka kolem Pinďových úst, která se poprvé objevila v roce 1985 v Regatách na Blaťáku a která trvala až do roku 1987, nebyla příliš šťastnou inovací. Stejně jako překvapený pohled, pracovně jsme si ho přezdili bulvy v emigraci, ve kterém řadou očí za sebou vyjadřuje úžas.
Detailů změn je víc, jsou však nenápadné a nevysvětlitelné a čekají na svého čtyřlístkovského Darwina, aby přispěl k popisu evoluce druhů v lokalitě Třeskoprsky. Kdo jiný než trpělivý badatel a znalec evoluční biologie může vysvětlit zmenšování hlavy v poměru k tělu v jinak bezčasém světě kresleného seriálu? Bylo to neštěstí nebo důmyslná přizpůsobivost přírody, co po raných dílech seriálu ubralo postavičkám po jednom prstu na každé ruce (ehm... přední tlapce)? A proč tomu matka příroda chtěla, aby Bobík potlačil svou sudokopytnatost a jeho dříve bojovně rozeklaná kopýtka srostla k pouhé nevýrazné čárce?
Nějaké vysvětlení bychom snad nalezli v eseji biologa S. J. Goulda, citovaném Miroslavem Holubem ve fejetonu Myšák Mickey z hlediska biologického. Mickey během padesáti let svého života kreslené postavičky nabýval čím dál dětinštějších rysů (zvětšující se oči i uši v poměru k tělu apod.). Čtyřlístek naopak stárne a fyziologicky dospívá, čímž popírá veškeré zákonitosti neotenie a evoluce v dvourozměrném univerzu kresleného seriálu.
Ale dost mudrování! S odstupem můžeme jen obdivovat geniální koncepci Čtyřlístku, která je navržena tak, aby zasáhla co největší spektrum dětských čtenářů - Čtyřlístek čtou se stejnou vášní čtyřletí stejně jako čtrnáctiletí. Čtyřlístku se totiž podařilo dovedně smíchat atributy dětského a teenagerského komiks do jednoho úžasného konglomerátu, fungujícího stejně zázračně jako Myšpulínovy vynálezy. Je ovšem pravda, že v posledních letech, pravděpodobně pod tlakem zahraniční konkurence na našem trhu, byl nucen snížit věkovou laťku o pár centimetrů. Nejlépe to dokumentují názvy sešitů z posledních let. Zatímco rok 1997 přinesl mezi 14 epizodami pouze dvě vysloveně infantilně znějící (S čerty nejsou žerty a Tři oříšky), roku 1999 už je to šest (Zachraňte Budulínka, Zatoulánek, Fifi na koštěti, Kouzelný meč, Čertova babička a Šípková Fifinka). I když třeba Kouzelný meč bychom mohli směle klasifikovat jako ukázkovou artušovskou fantasy. Bohužel také radikálně vzrostlo procento vložené reklamy. Takže v budoucnu bychom se mohli začít obávat... Ne, nemalujme Zádrhely na zeď. Čtyřlístek stále roste a sílí - hrdinské kvarteto se zapojilo do výuky angličtiny, získalo několik dílů animovaného seriálu, malou řadu comicbooků zachycujících jak jejich minulé úspěchy, tak zbrusu nová dobrodružství a i zvláštní hádankářských dvouměsíčník.
Fenomén Čtyřlístku nás zasáhl všechny. Není snad nikdo v této republice, kdo by si v mytickém vytržení neslabikoval tajnosnubně znějící názvy připravovaných dílů a jehož naplno pracující fantazie by se nesnažila odhalit (pokaždé marně), o čem který příběh bude pojednávat. Není nikdo, kdo by se neumělými tahy tužky nesnažil napodobit dílo velkého Němečka. Není nikdo, kdo by se okamžitě nevzdal rodiny i státního občanství za možnost přestěhovat se do třeskoprskského vesmíru - či aspoň stanovat někde poblíž. Je fakt, že do čtyřlístkovských magazínů patřili i jiné comics příběhy: některé půvabné jak výtěr nosní dutiny (Střapeček a Metlička a především odporné ilustrované básničky a pohádky) a některé zase velmi skvělé (Olda a Polda, Ježek Jožka, Pan Semtamťuk), ovšem co naplat - Čtyřlístek je Čtyřlístek. Kdybychom byli Quentin Tarantino, prohlásíme, že Čtyřlístek je vietnamské trauma naší generace - fenomén, který poznamenal všechny bez rozdílu. Udělal to s námi a totéž udělá i s generacemi, kterou přijdou po nás.
Redakci Čtyřlístku jsme zastihli v jejich sídle v pražském Podolí při plné práci. Pan Jaroslav Němeček (N) s paní Ljubou Štíplovou (Š) a šéfredaktorem časopisu Jiřím Čehovským (Č) právě v podzimně meditativní mlze cigaretového dýmu prováděli brainstorming nad tématem třístého čísla, které se chystá v roce 2000. Schováváme do tašek odrbaná a krví původních majitelů kropenatá první čísla Čtyřlístků s čerstvými autogramy a ptáme se:
ím jste byli před příchodem Čtyřlístku?
Němeček: Vystudoval jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu. Náš profesor z nás tehdy v našich patnácti letech chtěl udělat Picassy, což byla asi chyba. Milovali jsme Janečka a kubismus. Umělecké aspirace jsem si tedy odbyl do svých dvaceti let...
Štíplová: A pak tě spolknul Čtyřlístek i s botičkama.
N: Před Čtyřlístkem jsem dělal propagačního grafika, maloval jsem obrazy. Kromě toho se občas realizuji tvorbou keramiky. Přece jen, Čtyřlístek je výtvarně pořád stejný a to výtvarníka nemůže uspokojit.
Š: Já jsem v 50. letech psala politickou satiru, v 60. letech mi málem vyšla satirická knížka. Asi bylo dobře, že nevyšla, protože bych si pak asi už v ničem neškrtla. Známí mi ale tehdy říkali, že bych mohla psát pro děti. Psala jsem tedy pohádky, scénáře a verše.
Jak si vysvětlujete, že Čtyřlístek vezmou rádi do ruky i dospělí?
Š: My jsme byli vždy takový rodinný seriál. Kromě toho lidé jsou čím dál hravější. Ubylo starostí o holé živobytí, tak si lidé hrají. Vždycky mě na besedách překvapí kluci, kteří mají komplet všechna čísla. Já je sama všechna nemám.
N: Většinou lidem scházejí první tři čísla, ta se nejhůř shánějí.
Pane Němečku, jak Čtyřlístek vznikl?
N: Tehdy jsem spolupracoval s nakladatelstvím Orbis, které vydávalo různé omalovánky a podobné drobné publikace. Psal se rok 1968, mohlo se jezdit do zahraničí a já jsem si všiml, jak sledované jsou v cizině komiks. Kromě toho jsem z mládí pamatoval časopis Vpřed, kde vycházel můj oblíbený seriál Rychlé šípy. Podvědomě mě tedy komiks chytil už jako dítě.
Š: Já dokonce ještě pamatuju Punťu, Srdíčko, Kulihráška...
N: Navrhl jsem v nakladatelství, že by mohli zkusit začít vydávat kreslený seriál ve formě sešitů. Řekli mi, abych něco zkusil udělat a že se uvidí, jak se to chytí. Tehdy musela mít každá taková publikace náklad alespoň
25 000, aby si na sebe vydělala. Vydali jsme jeden sešit a ohlas byl kupodivu ohromný. Lidé chtěli další pokračování a nám bylo po prvních třech číslech jasné, že se zrodilo něco, co by mohlo existovat jako časopis.
Š: On to totiž časopis být nesměl, protože by ho muselo schvalovat Ministerstvo kultury. Proto ten název edice Knihovnička Čtyřlístku.
N: Nesmělo to být periodikum, vycházeli jsme tedy jen devětkrát do roka. Přizvali jsme další autory, pana Adolfa Borna a další. Čtyřlístek už nebyl jen příběhem čtyř figurek, ale i čtveřicí různých příběhů. Měli jsme štěstí, že jsme začali vycházet v době velkého uvolnění. Čtyřlístek je vlastně dítě osmašedesátého roku, ale zatímco ty ostatní časopisy byly zrušeny, Čtyřlístek pokračoval. Měli jsme také štěstí, že s námi brzy začala spolupracovat paní Štíplová, která měla dostatek erudice a fantazie na stále nová pokračování. Většině scenáristů kreslených příběhů dojdou po nějakých dvanácti dílech nápady. Zjistí, že jejich postavy už byly v pravěku, ve středověku a všude možně jinde a už nevědí, kam by je ještě poslali.
Š: Tehdy se na mě obrátili s prosbou, abych zvýšila úroveň tehdejší produkce nakladatelství, což bylo opravdu třeba. Vzpomínám si, že tam vydali leporelo o Šípkové Růžence, krásné a něžně nakreslené, s nezapomenutelnými texty typu: Cupy dupy k tomu zámku přijíždí princ jako v tanku. Pan Němeček tehdy psal scénáře sám, ale v prvních několika dílech vystřílel všechny nápady, protože ho nenapadlo s nimi šetřit. Já to tedy vzala jako dočasnou výpomoc a už mi to zůstalo. Tak jsem jich sama zpočátku udělala víc než sto...
Jaký jste měla vztah ke komiksu?
Š: Měla jsem ráda kreslené seriály od malička. Odebírala jsem francouzského Pifa, který mě inspiroval k psaní dětských seriálů pro televizi.
Pane Němečku, jaký je důvod, proč je Čtyřlístek kresebně velice jednoduchý, proč jste se nevyvíjel směrem k realističtější kresbě jako třeba Kája Saudek?
N: Ne, v každém výtvarníkovi je zárodek jeho vlastního stylu, který těžko může ovlivnit. I Kája Saudek, když dostane ilustrovat Boženu Němcovou, nedokáže kreslit jinak, než jak kreslí stále.
Čehovský: Saudek je ovšem zvláštní jev, který nemá ve světě obdoby. On vlastně nekreslí komiks. Jeho tvorba byla nazvána komiks komunisty, kteří neznali nic jiného než Saudka. Komiks to rozhodně není.
Proč myslíte?
Č: Protože komiks je veselé obrázkové čtení. Saudek nesplňuje tu veselost a za druhé to nemá obecný charakter toho, co je míněno komiks v Americe. Jeho aspirace byly spíše umělecké, což pocházelo z jeho blízkosti k pop-artu, ale rozhodně nebyl blízko komiks.
Š: Saudek je spíše špičkový ilustrátor sci-fi než komiksový výtvarník.
Proč Čtyřlístek neexistuje také jako animovaný film?
N: Ta nabídka přišla někdy počátkem 90. let, ale přišla v takovou nešťastnou dobu, kdy se ve Studiu bratří v triku rušila oddělení a všechno to šlo z kopce.
Š: Já jsem jinak udělala řadu Večerníčků pro televizi. Mimochodem, mojí pohádkou Jak sluníčko rozdávalo stíny začala Česká televize vůbec Večerníčky vysílat. Víte, dříve byla televize plná napsaných a zaplacených scénářů, které přitom nebyly příliš dobré a někdy se ani nenatočily. My jsme nepatřili do toho správného okruhu známých a byli jsme pro ostatní tvůrce animovaných filmů konkurencí.
Č: Čtyřlístek existoval a neexistoval. Existoval proto, že vydělával obrovské peníze komunistické straně, které patřilo nakladatelství Panorama. Ovšem o Čtyřlístku se v televizi nemluvilo. Jakmile by se o něm mluvit začalo, museli by připustit, že dělají Večerníčky špatně, protože tam například nemají příběh. Příběh byl tabu, to smrdělo Západem, příběh byl zakázaný. Ve Večerníčku mohla tři minuty z šesti růst kytka a bylo to v pořádku.
Š: Byly ale pokusy z ministerstva Čtyřlístek zrušit.
Č: Jenže to příslušní úředníci nechtěli, protože Čtyřlístek četly a zbožňovaly jejich děti.
Š: Někdy nás trochu tlačili, chtěli po nás třeba, aby šel Čtyřlístek na První máj. My jsme tehdy vyhráli argumentem: Copak jste někdy viděli, aby na Prvním máji demonstrovala zvířata?
Jak vznikaly jednotlivé postavy? Proč zrovna pes, kočka, prase a zajíc?
N: Neměl jsem to vykalkulované, prostě se vynořili. Jako by to bylo už předurčeno kdesi ve mně. Koncepce Čtyřlístku vznikla za jeden den. Na ty figurky jsem postupně nabalil vlastnosti, které byly dané jejich vzhledem a typem. Bobík je pomalý a hodně jí, protože je tlustý. Výtvarně ty figurky byly vymyšleny rychle, zatímco jejich vlastnosti se postupně přidávaly a vyvíjely.
Č: On je to vlastně takový rodinný model - Myšpulín jako otec, Fifinka maminka, a Bobík s Pinďou představují silnější a slabší dítě.
Bral jste to jako model rodiny?
N: Pro mě to byla spíš parta kamarádů, ne rodina.
Š: Co je zásadní: když něco spletou nebo udělají špatně, vždy je to z nešikovnosti nebo z přehnané horlivosti, ale nikdy ze zlomyslnosti. U Čtyřlístku jsou zlomyslnost a surovost zakázané vlastnosti. A to i vůči nepřátelům. Mohou je hodit do vody nebo do bahna, ale nemohou je zatloukat palicí do země. A krev nesmí téct. Můžou být nanejvýš svázaní a uniknout z pout.
Jak je vnímají děti?
Š: Jako děti i zvířata zároveň. Jednou - to vy ani nepamatujete - byl nedostatek mrkve a řešila to vláda. Přišel nám dopis od chlapečka, který se strachoval, jestli má Pinďa dost mrkve, že by mu nějakou poslal z jejich úrody. Doufala jsem, že z dětských dopisů načerpám nějaké náměty - ale byla to iluze, všechno, co děti chtěly, už někdy ve Čtyřlístku bylo.
N: Dětem například vadilo, že má Fifinka pořád jen jedny šatičky, dokonce i ve sněhu a závějích.
Š: To mně vadí taky. Já ti ji pošlu do prostředí, kde bude muset být bezpodmínečně oblečená. Aspoň skafandr jí budeš muset dát, kdyby se ocitla ve vesmíru. Tohle bude vadit každé holce. Všimla si toho i vnučka. Dneska chodí holky v texaskách a ona pořád ty růžové šatičky.
Nejde jen o šaty. Proč má vaše technika vždy tak antimoderní rysy - kosmické lodě řízené volantem a podobně?
Š: Mohu to vysvětlit? O technice můžete psát, jen když o ní moc nevíte. Od doby, co byl na Měsíci Armstrong, už nemůžete Čtyřlístek poslat fantasticky na Měsíc. Proto teď hodně používám v příbězích počítač a internet, protože o tom vím hrozně málo, jen mám odchytané ty termíny. Děti totiž technické detaily dokonale znají. Kdybyste se jim to pokoušel realisticky vysvětlovat, budou se vám smát. Musejí to brát jako pohádku.
Jaroslav Foglar nechtěl prozradit, kde leží Stínadla. Prozradíte nám, kde jsou Třeskoprsky?
N: Čtyřlístek bydlí v mém rodném domku v Modřanech. Mají nábytek, který můj tatínek natíral nazeleno, Fifinka vaří na plotně, na které vařila moje maminka, zkrátka je to prostředí, které dobře znám. Tyhle věci mi práci velmi ulehčují. Samotné Třeskoprsky jsou Doksy. Mám chalupu u Máchova jezera, takže Blaťák je Máchovo jezero, Bezzub je Bezděz, i další reálie odpovídají Kokořínskému údolí.
Č: Je fakt, že o té technice někdy vedeme s panem Němečkem diskuse. Když je v příběhu například magnetofon, on nakreslí cívkový, který už dnešní děti nemohou znát.
Š: Já bych uvítala, kdyby sis v těch sci-fi příbězích dokázal vymyslet něco úplně nového, co ještě neexistuje. Dneska vypadá raketa tohoto typu jako anachronismus.
N: Když já mám raději rakety s volantem...
Š: Já totiž miluju sci-fi, mám jí plnou knihovnu a čtu jí jen já a můj syn. Manžel se do těch knih ani nepodívá. Kdybych byla mladší, asi budu členkou nějakého fanklubu. Už menší vztah mám k fantasy, i když třeba cyklus o Kedrigernovi je také dobrý. Mám nějarději klasiky - Clarke, Asimov, Heinlein. Mám je ráda i proto, že je můžu dát přečíst vnukovi bez obav, že mi ho zkazí. Už mě tolik nechytla třeba Ursula Le Guinová.
Sledujete moderní trendy, aby Čtyřlístek nezastarával?
Š: Musíte je sledovat. Já jsem si kupovala VTM, to je výborný časopis. V obraze mě také udržuje to, že syn se vyzná v počítačích.
Existuje něco jako typicky český komiks? Není jeho esencí třeba humor, parodie a nadsázka?
Š: Nevím, že by existovalo něco jako český komiks. S výjimkou Čtyřlístku. Pro děti Čtyřlístek není parodický, ony ho berou vážně.
Proč měl komunistický režim ke komiks takový odpor?
Š: Ta doba byla dost puritánská. A když se podíváte, co sem vtrhlo po otevření hranic, tak bych řekla, že to byla snaha tomu šuntu zabránit. Ono se mu ovšem zabránit nedá...
Č: Komunistická vláda komiks prostě nerozuměla, a tak se s ním vyrovnala tím, že ho zakázala. Bylo to jednodušší, než se mu snažit porozumět.
V posledních letech používáte vybarvování počítačem místo štětcem. Nezdá se vám, že to ubírá Čtyřlístku na životnosti?
N: Těch změn bylo v průběhu let více, včetně změny formátu a papíru. Já si myslím, že vybarvování na počítači nám dává více možností.
Písmo v bublinách je psané rukou, nebo na počítači?
N: Pro písmo jsme si vytvořili vlastní font a texty jsou sázeny na počítači.
Jaké jsou vaše nejoblíbenější díly Čtyřlístku?
Š: Některé se podaří víc, některé méně. Povedená byla myslím Myš, která prochází zdí. Ale úplně nejlepší byl snad Muž z budoucnosti. Čtyřlístek se v něm setká v minulosti s doktorem Faustem a zjistí, že to je vlastně muž z budoucnosti, kterému ukradli stroj času.
N: Mému srdci je nejbližší svazek Strašidla v nesnázích, protože se celý odehrává v kraji, který mám rád, v Kokořínském údolí.
Hodně vašich příběhů jsou parodie na různé fantastické filmy, na Fantastickou cestu, na Muže, který prochází zdí a podobně...
Š: Já ty filmy ani tak moc neznám. Koukala jsem na Star Trek, ale to je pitomost, znám Hvězdné války... ale vidět film, to mě tolik nefascinuje jako číst knihu a všechno si představovat. Využívám spíš jednotlivé motivy a vynálezy, než že bych parafrázovala celé příběhy. Kdybych neměla takovou hrůzu z genetického inženýrství například, už bych to ve Čtyřlístku použila. To téma přece poskytuje fantastické možnosti. Ale ne pro mne.
1969
1. Čtyřlístek - Vynálezy prof. Myšpulína
2. Čtyřlístek mezi piráty
3. Čtyřlístek v tajemném hradě
4. Čtyřlístek dobývá vesmír
5. Čtyřlístek na divokém západě
6. Čtyřlístek v polárních krajích
1970
7. Velké dobrodružství Čtyřlístku
8. Létající koberec
9. Ke třem planetám
10. Jeden den v Bubákově
11. Letem kulatým světem
12. Prázdniny na sněhu
1971
13. Dáma s krokodýlem
14. Ocelový oř
15. Ztraceni v podzemí
16. Ukradený vynález
17. Červený pradědeček
18. Ananas
1972
19. Ďábelská jízda
20. Zlatá hokejka
21. Mezi dravou zvěří
22. Poklad starého opata
23. Muž přes palubu
24. Veselo je na pouti
25. Za tygří kůží
1973
26. Záhada obrazovky
27. Rytíř a hradní paní
28. Boj o zlato
29. Bukanýři na Blaťáku
30. Pod velkým totemem
31. Přistání v divočině
32. Honba za orlíkem
1974
33. O zlatého kanára
34. Tajemství věčného vejce
35. Záhada bílého koně
36. Ve stínu pralesa
37. Strašidla táhnou
38. Pozor, zlá myš
39. Ďáblova stěna
1975
40. Záhadný APOBAB
41. Emír má zelenou
42. Modrý přízrak
43. V říši sněžného muže
44. Vládci peřejí
45. Zajatci černého hvozdu
46. Příliš mnoho detektivů
47. Čtyři ve Čtyřlístku (spec. číslo)
1976
48. Na rozkaz císaře
49. Chatrč na spadnutí
50. Signály z neznáma
51. Pošlete mrak D m1!
52. Mořský koník
53. Zaostřeno na šelmy
54. Vynález na přání
55. Tajemství zamčené truhly
1977
56. Chyťte ho!
57. Fantóm stadiónu
58. Myš, která prochází zdí
59. Popelka v domě
60. Přízrak hlubin
61. Mlok se vrací
62. Lev kráčí městem
63. ABRAKA DABRAKA
1978
64. Festival senzací
65. Ledový dům
66. Pejsánek k pohledání
67. Po stopách pramenů
68. Expedice Asinus
69. Sedlo a stáj
70. Velké překvapení
71. Trosečníci pouště
72. Všichni za jednoho
1979
73. Robot to zařídí
74. Neptun jde ke dnu
75. Okouni táhnou
76. Dětem vstup volný
77. Záhadný škuner
78. Lovci rekordů
79. V džungli trav
80. Tajemství starého alchymisty
81. Bitva u Blaťáku
1980
82. Kde je Merkur
83. Pinďa za nic nemůže
84. Racek volá SOS
85. Soumrak loupežníků
86. Velký švih
87. Vzpoura robotů
88. Za čest krále
89. Zaváté stopy
1981
90. Tajemství zeleného mýdla
91. Mistři volantu
92. Říďa to zařídí
93. Haló, tady ufoni!
94. Muž z láhve
95. Srnčí stezkou
96. Černá sobota
97. Past na medvěda
1982
98. Karamely pro tetu
99. Pozor, padá omítka
100. Zvláštní vydání!
101. Strážci majáku
102. Přízrak z černé věže
103. Ledová plavba
104. Třetí planeta
105. Omyl velkého mága
106. Mixle v piksle
1983
107. Mistr Šarivari
108. Ovčáci čtveráci
109. Cesta mořských vlků
110. První cena - Loskuták
111. Akce Poseidon
112. Ukradený pradědeček
113. Nezkrotná řeka
114. Páni opraváři
115. Hodina duchů
1984
116. Ztracená pyramida
117. Rychlé občerstvení
118. Perníková chaloupka
119. Pes na stopě
120. Velký bengál
121. Bruchnička to zařídí
122. Muší kapky
123. Místo k sezení
124. Záhadný bolid
1985
125. Víkend s Luckou
126. Mamut na kmíně
127. Zelené peklo
128. Regata na Blaťáku
129. Aranžéři
130. Ostrov delfínů
131. Velká paseka
132. Bezpečná cesta
133. O zlatou harpunu
1986
134. Příšera z jezera
135. Zámek bez klíče
136. Jak chytit zloděje
137. Poselství tamtamů
138. MIŠ
139. Parádní číslo
140. V zajetí obrazovky
141. Antianopheles
142. Na koštěti
1987
143. Zelená je tráva
144. Velké čarování
145. Bílá past
146. Rytíř
147. Cesta do neznáma
148. Přízrak v domě
149. Černý den
150. Kraslík se neztratí
1988
151. Dort
152. Ohnivá řeka
153. Do každé kapsy
154. Akce pěnkava
155. Nekonečně malý svět
156. Duchu, jsi tu?
157. Velmistrova závěť
158. Vlak do Oklahomy
159. Psí hvězda
160. DUP
1989
161. Nebezpečný míč
162. V komoře je myš
163. Římské tajemství
164. Únos
165. Podařené pilulky
166. Vtipálkové
167. Výlet pro čtyři
168. Nutná oprava
169. S větrem o závod
1990
170. Ztraceni v čase
171. Autoautomat
172. Záhadné tlapky
173. Hosté z galaxie X
174. Tajemství almary
175. Hospodáři
176. MADOR
177. Zálesáci
178. Elá - hop!
1991
179. Hodina malých duchů
180. Dort v trezoru
181. Vyhrávat se nevyplatí
182. Bobík superstar
183. Volání divočiny
184. Past
185. Tučné výkupné
186. Zmražené léto
187. Urychlovač růstu
188. Kouzla nejsou čáry
189. Ať žije Mikuláš
190. ZOO v domě
1992
191. Brontosaurus Alík
192. Severní jízda
193. Pozor, yetti!
194. Kalamita s balónem
195. Stav beztíže
196. Žralok na Šumavě
197. Skrytý talent
198. Nástrahy vesmíru
199. Objevení Ameriky
200. Dům v závějích
201. Vánoční nadělení
1993
202. Otesánek
203. Jenom rychlost nestačí
204. Ukradený obraz
205. Ať žijí bubáci
206. Čtyři přání
207. Nezlobte se na Pinďu
208. Maják
209. V zajetí magie
210. Na pomoc policii
211. Postrach prérie
212. Sportem ke zdraví
213. Zasněžené vánoce
1994
214. Nikdo nic neví
215. Pachatel neznámý
216. Růžová lavina
217. Tajemství oceánu
218. Živá schránka
219. Koráb v poušti
220. Čtyři Robinsoni
221. Lamželeza
222. Není Pinďa jako Pinďa
223. Teta z Texasu
224. Risk je zisk
225. Vánoce po japonsku
1995
226. Vábení měsíce
227. Na horách
228. Zábavní park
229. Bláznivý únos
230. Kytka
231. Turnaj v Třeskoprskách
232. Lago Mago
233. Osudný elixír
234. Autoservis Pinďa
235. Bobík čápem
236. Co odnesl Mikuláš
237. Vánoce pod ledem
1996
238. Kominík pro štěstí
239. Poprask v penzionu
240. Přítel nejvěrnější
241. Trosečník na VS 16
242. Bezpečný dům
243. Dědictví
244. Záhada pyramidy
245. Když sloni promluví
246. Móda je móda
247. Zrádné jeskyně
248. Příliš smutná princezna
249. Příšerná noc
250. Memoriál mistra Kalabouska
251. Největší dárek
1997
252. Na lyžích
253. Čivižníci
254. Mistři na bruslích
255. S čerty nejsou žerty
256. Pinďa je v tom nevinně
257. Starý mlýn
258. Zmrzlinová špionáž
259. Bludný Holanďan
260. Orlí pera
261. Zmatek na orloji
262. Vzhůru na myšii
263. Dejte na sny
264. Klášterní tajemství
265. Tři oříšky
1998
266. Splněné přání
267. Souboj s pavoukem
268. Restaurant U Čtyřlístku
269. Fifi léčitelkou
270. Piráti silnic
271. Město v písku
272. Dobře nafilmovaná loupež
273. Tisíc a jeden recept
274. Je dobré míti koníčka
275. Měsíční holka
276. O.O.O. - Ochraňovač Ohrožených Občanů
277. Vládce moří
278.Super domácnost
279. Ještě se máme
1999
280. Nečekaný výlet
281. Bobík kaskadérem
282. Zachraňte Budulínka
283. Zatoulánek
284. Fifi na poušti
285. Holubí pošta
286. Čáry máry fuk!
287. Hepčí!
288. Lorinka je hvězda
289. Zázrak v Třeskoprskách
290. Kouzelný meč
291. Bezhlavý rytíř
292. Čertova babička
293. Šípková Fifinka