LOST IN LONDON? Možná někdy budete stát v Londýně, mapu centra a pár liber v kapse, volný večer před sebou... Kam vyrazíte? Zkusili jsme pro vás vybrat několik londýnských klubů, o kterých byste měli vědět. Have fun!
LONDON CLUB OSCARS
Honza Babka a 41200
333
Grafitti vyzdobená rohová budova na adrese 333 Old Street v sobě skrývá patrně nejprogresivnější klub v dnešním Londýně. Na každém ze tří pater se tu vždycky hraje úplně jiná muzika, takže stačí jenom sejít do nižšího patra a místo breakbeatu můžete začít tancovat na house nebo jen tak poslouchat soul. Zajít se sem dá jak na multimediální večírek spojený se čtením poezie, tak na klasickou party. Nejlepší akce nesou názvy 360°, 3-D, Tommy Touch, Liquid, Kungfusion a Gumbo, a můžete na nich slyšet hrát kohokoli od Aphex Twina a Mr. Scruffa až po DJ Food.
Bar Rumba
Tenhle podzemní klubík na 36 Shaftesbury Avenue má sice nenápadný vchod, zato velmi nápadný program. Denní bar blízko Piccadilly se večer proměňuje na klub, jehož návštěvníci pocházejí ze všech koutů světa - stejně jako muzika, která se tady hraje. Movement je excelentní jungleová noc labelů V Recordings a Emotif s legendárními residenty Ray Keithem a Bryanem Gee a jejich hosty. Mix jazzu, drumnbass a jiných beatů v podání Gillese Petersona a Bena Wilcoxe čekejte při Thats How It Is, new school breakbeat a future funky drumnbass od Adama Freelanda a Rennieho Pilgrema při Friction. A to je jen hrstka ze všech clubnights, které tu pořádají - hraje se tu i deep house, electro, rnb a taky se tu můžete pod dohledem kolumbijského učitele Eldera naučit tancovat salsu. Jestli budeme mít někdy tu šanci, tak sem stoprocentně zajděte.
Blue Note
Blue Note je londýnská klubová legenda. Už dřív, když klub sídlil v srdci Hoxtonu, patřil mezi top ten. Nic se na jeho pozici nezměnilo ani na podzim, kdy se přestěhoval do bývalého Complexu na 1 Parfield Street do čtvrti Islington. Nový prostor má čtyři patra, takže se přes specializované akce dostane vždycky na celé spektrum stylů. Nejznámnější party tu pořádají Metalheadz, jejichž Sunday Sessions hostí pokaždé esa jako jsou Grooverider, Fabio, Photek či J Majik. Známou dvojku Peterson & Wilcox můžete zastihnout hrát při Far East, Roy Davise Jnr. zase exkluzivně při Lifted. Sobotní garage a rnb večer Camouflage je jediné, co zbylo z Complexu, ostatní dubové, breakbeatové a funky hip-hopové večírky jsou zcela v osvědčené režii promotérů z Blue Note. A to je jedině dobře.
The End
Klub The End najdete na adrese 16a West Central Street. Nejvíc zajímavostí se o Endu dozvíte z reportu 41200, zbývá snad jen dodat, že kromě vyloženě klasických tanečních party tu pořádají na východní beaty zaměřené akce Anokha a Sitarfunk (na tabla skvěle hraje Talvin Singh), plno je samozřejmě během Skint on Friday, kdy se za gramci střídají Lo-Fi Allstars, DJ Punk-Roc nebo sám Norman Cook.
Heaven
Heaven je hodně stará legenda acid houseové scény. Letos na podzim se po renovaci klub znovu objevil v The Arches na Craven Street. Nebe se otevírá jen příložitostně v pátek a pravidelně v sobotu. Právě sobotní noc (nese příznačný název Wildlife) označil jeden britský časopis za sound safari, nicméně se tu hraje hard house, techno, trance a deep house a lidi tu paří takovým způsobem, že tohle je zaručeně poslední nebe, do kterého se kdy dostali.
Před nedávnem se do Heaven přestěhoval také známý Sundissential, klub, který otevírá své brány v neděli ve tři odpoledne a končí kolem půlnoci. (Divné? Na to zapomeňte, tohle je Londýn). Vedle tradičních houseových hvězdiček (Judge Jules, Boy George etc..) zde můžete sem tam narazit i na zajímavá jména. Často se zde míhají například Sonique, Anne Savage nebo Princess Julia...
Ministry Of Sound
Ano, Ministry of Sound má skutečně skvělý zvuk, skvělé dekorace a skvělé DJs, ale zase tak úplně božský klub to není. Na 103 Gaunt Street se každý pátek při Frisky? a v sobotu při Rulin schází společnost, která se jde spíš bavit, než poslouchat progresivní muziku. Rozjetý house s nekončícími vokály v podání residentních DJs Jazzyho M a Heaven se tu líbí a aby to nebylo pořád dokola, občas majitel přikoupí nějaké osvěžení (jeden čas tu hrával např. LTJ Bukem). Jestli si chcete v Londýně najít bohatou snoubenku, pak se nezapomeňte dostatečně vymódit (mají tu přísný dress code) a vstupte. Pokud vás spíš zajímá bohatá muzika, jděte někam jinam.
Notting Hill Arts Club
Velmi příjemné místo, kde v klídku posedíte u baru, nebo naopak protancujete celou noc na parketu. Příležitostí je až až: Ben Watt z Everything But The Girl tu spolu s Jay Hannanem pořádají Lazy Dog, klubovou noc zaměřenou na deep house, Nu Yorica! zase patří latině, soulu a discohousu. Organized Sound ovládá svým sci-fi jazzem ninjovský DJ Vadim a breakbeat action & mad jazz od japonských DJs čekejte při Ookami.cuts. Notting Hill Arts Club snadno najdete na adrese 21 Notting Hill Gate.
Turnmills
Klub Turnmills je nesporně hitem letošního roku. Páteční Gallery ovládají britské houseové hvězdičky Tall Paul Newman (jeho otec vlastní celý komplex Turnmills, jeho bratr pak produkuje právě Gallery), Seb Fontaine, Judge Jules a Alister Whitehead a lidi, kteří sem chodí týden co týden, jsou, jak se v Británii říká, mad-for-it. Také Gallery má dress code, jenž v tomto případě zní: dress smart to dance. Tenhle taneční labyrint má parádní atmosféru i o sobotách, kdy se tu odehrává známý Heavenly Jukebox - není divu, že DJs jako Andrew Weatherall, Richard Fearless, David Holmes nebo Norman Cook dokážou do 63 Clerkenwell Road přilákat i samotné Chemical Brothers. Ale to stále ještě není vše. Heavenly Jukebox končí v neděli v půl čtvrté ráno. Pak se Turnmills na půl hodiny zavírá, aby ve čtyři hodiny ráno znovu otevřelo své brány, tentokráte klubu Trade. Trade je proslulý gay klub, kam ovšem zdaleka nechodí jen gays. I díky zvlášnímu složení návštěvníků jde prý o klub, který se může pochlubit snad nejlepší atmosférou v Londýně. Dlouho zde pravidelně hrával nedávno zesnulý Tony De Vit, dnes zde jsou residenty Malcolm Duffy a Steve Thomas. Nedávno otevřená Trade Lounge se pak odehrávápod taktovkou The Sharp Boys, kteří si sem zvou své hosty. A pokud v Trade vydržíte až do konce, pak vás ospalý nedělní Londýn spatří až jednu hodinu po poledni, kdy Trade neodvratně zavírá. Paření v Londýně je prostě nádhera!