Živelná kniha: St. Jude, R. U. Sirius a Bart Nagel: cyberpunk Handbook (Arrow Books, 1996)
Milá děvčata: Má váš chlapec kabelovou televizi, za kterou nemusí platit? Dělá jeho telefonní účet 4000 měsíčně, nebo je naopak na nule, přestože kluk pořád telefonuje? Znáte jeho jméno pouze jako SlimeSkull@blacknet.com? Objevují se na vašem účtu peníze zdánlivě odnikud? Je před jeho domem trvale zaparkovaná dodávka tajné služby? Místo Dobré ráno říká Realita dnes neprošla beta testem? Pokud odpověď na většinu z těchto otázek zní ANO, pak jste se s nějvětší pravděpodobností zapletla s hackerem či kyberpunkerem.
Hnutí kyberpunk je některými označované za mrtvé a zároveň se stává módou. Zahrnuje celou škálu lidí všech věků a kategorií od těch, kteří chodí ověšeni mobilními telefony, dráty a za pasem mají hrozivě zastrčené laserové ukazovátko, až po nesmělé obtloustlé podivíny, kteří se v kybersvětě proměňují v nietzscheovské nadčlověky. Zkrátka je natolik bohaté, aby se kolem něj již mohly kumulovat legendy, mýty i parodie. Kniha CYBERPUNK HANDBOOK napsaná redaktory legendárního kyberčasopisu Mondo 2000 je odlehčeným, vtipným hybridem skutečných základních informací o kyberkultuře a svérázné parodie na narcistní kyberpunkerství. Ne všechny informace z této kniha je třeba brát smrtelně vážně, ale k vážnosti je tady přece Arthur Kroker a Jean Baudrillard.
Pro zběhlé c-punkery, pro takové, kteří odebírají Mondo a Wired a kteří jsou na Netu jako doma, kniha nepřinese příliš nových informací, zato však tito čtenáři o to víc docení její humor.
Mezi základní vybavení kyberpunkera patří kožená bunda, zrcadlovky a laserové ukazovátko. (Nevíme, píší autoři, proč všichni kyberpunkeři potřebují laserové ukazovátko, ale je to povinné.) Základní přístup kyberpunkera je klidná sebejistota podpořená špetkou utajené hrozby.
Krátké kapitoly jsou věnovány základním kyber filmům, knihám a počítačovým hrám. Autoři naťuknou chování na Síti i způsoby, jak se pouze vydávat za hackera, což vlastně znamená nahromadit na sebe a kolem sebe co nejvíce prvků, jimiž jsou hackeři (nebo třeba h@kři, čím odlišnější transkripce, tím je to módnější) proslulí. Od stěny pokoje polepené výpisem nějakého programu s tajemnými poznámkami fixou až po konzumaci Jolt Coly (obsahuje dvojnásobek kofeinu) a čínské nudličkové polévky, což je oblíbené hackerské jídlo. (Kofein proti únavě a nudličková polévka pro zkrácení času promrhaného vařením.)
Nejužitečnější v této příručce je zřejmě slovníček pojmů, slangu a zkratek. Jestli myslíte, že víte všechno, co takhle FUBARed, fyi, HPCAV, ILF, IRL nebo dokonce spam! Buďte kewl. Když půjdou žerty stranou, základní názor autorů je jasný: Správný kyberpunker nedělá hlouposti, které by ho přivedly do vězení nebo nemocnice, a jeho hlavním nástrojem je jeho inteligence. Také jedno z nejpoužívanějších ponaučení v celé knize zní: přemýšlej!
Pro ukázku jsme pro vás přeložili dvě kapitoly.
KAM SE PODÍVAT
(Hledání pohodových míst v kyberprostoru)
Síť je dnes plná půvabů, a to je důvod, proč síť možná nakonec zničí h@krství. Odkud se mají rekrutovat noví h@kři, když je nová generace odchovaná Netscapem? H@krství je drsárna. Partyzánština. Je to jako tábor v přírodě, dobrodružství pro ty nejschopnější. H@krstvo závisí na lidech, kteří potřebují zapouštět kořeny v suterénech UNIXU, tam dole mezi kapajícími orezlými trubkami, krysami a pavouky - žádné netovské půvaby.
Ale stejně se staří dobří h@kři sápají nahoru ze svých sklepení a tráví vzácný h@krský čas brouzdáním po Netscapu. Grrrr.
Je čas na kyber-povzdech: Ten Net! Co jiného je Net než halda nehybných dioramat jako v nějakém přírodovědném muzeu, všechny exponáty jsou po ruce a online, ale stále jsou to exponáty, asi jako v domu hrůzy, kde na vás vykukují příšery, které jsou ale prázdné a bez života a jsou pořád STEJNÉ. Aaaah, je to jako být uvězněný v Disneylandu!!!
OK, takže tady jsou některá pohodová místečka:
Computer underground Digest má skvělou URL, odkud můžete vyrážet na spoustu zajímavých exkurzí po Netu. Nahoďte svůj Netscape a jděte na http://sun.soci.niu.edu/~cudigest/
Najdete tam linky na kryptografii, podivné domovské stránky, prostě různé užitečné věci.
Phrack Magazine, klasický h@krský/frýkovský online fanzin má website s obsahy již vydaných čísel a pracuje na lince pro různé undergroundové zdroje informací:
http://freeside.com/phrack.html
Crypt Newsletter je e-magazín zabývající se sociálními a politickými otázkami kyberkultury. Jeho editorem je George Smith.
http://sun.soci.niu.edu/~crypt/
Pokud se chcete dočíst o opravdu neobvyklých věcech, zkuste Hyper-Weirdness by E-Mail v2.2 od Mitchella Portera na adrese:
http://phenom.physics.wisc.edu/~shalizi/hyper-weird/
Stavte se také u zajímavé grafiky na Mind-Vox WWW Serveru:
http://www.phantom.com/
A rozhodně jděte na:
http://abominable.winternet.com:80/~drow/
Tudy se dostanete na Demon Web, k dílu skutečného h@kra, vynálezce elity a filtrů morseovky pro irc, opravdového pekelného anděla informační dálnice. Zkuste všechno, co vám tenhle démon nabídne, ale až dojdete na konec a uvidíte nápis PRESS THIS BUTTON... nedělejte to.
CastleVoid!
Voidmstr tvrdí, že v současné době je Síť něco jako undergroundové rádio v 70. letech - nové médium, které musíme prozkoumat, obsadit a přizpůsobit si svým potřebám. Voidmstr je autorem grafiky pro MINDVOX.
IRC
Zkuste #hack kanály. Když jste online, v láskyplném náručí UNIXU, napište irc. Tak se dostanete na Internet Relay Chat. Pak napište /join #hack. Irc program vám odsekne:
***Topic for #hack: Wannabees need not apply
Nebo ještě hůře:
#hack Sorry, cannot join channel. (Invite only channel.)
Fajn, ať se jdou bodnout, když mezi sebe neberou nováčky. Zkuste tedy /join #hack2 nebo nějaké jiné číslo. Měli byste se tak dostat na nějaká zajímavá místa. Uvidíte věci jako zřejmě to používá stejné díry jako 8lgm a další nesouvislé věty, které vám vženou slzy do očí a vy si začnete říkat, co tady vůbec děláte. To je v pořádku. Zkuste prostě jiný kanál. Výpis všech kanálů dostanete příkazem /list. U některých uvidíte vysvětlivky, z nichž některé budou psány v podivném, ale svůdném jazyce. Raději si s nimi nic nezačínejte, dokud si tento jazyk neosvojíte. Na některých kanálech číhají na podobné nováčky, jako jste vy, pěkní úchylové. Nezačínejte si s nimi, dokud se nedokážete vyrovnat s tím, k čemu vás pozvou, a dokud nedokážete psát odpovědi s opravdu chladnou hlavou.
Prolezte hackerské kanály, ale na nic nesahat. Zjistěte si, jak co chodí, do ničeho se zpočátku nepleťte a pečlivě si vybírejte přátele i nepřátele... protože časem by se mohly tyto kategorie prohodit.
BBS
Zkuste pro začátek vaši místní BBS. V takovém případě se vám může stát, že se s některými lidmi odtud i setkáte f2f (face to face). Takové setkání je vždy zvláštní. Dosud hovořily jen vaše mysli, fyzický kontakt může vyvolat šok.
Speciální zájmové skupiny
Pověstné jsou alt.dot skupiny na USENETU. Na některé z nich narazíte na již zmíněném Hyper-Weirdness by E-mail. Alt.sex je cosi jako sex shop naproti přes ulici. Každý na něj nadává, ale každý by do něj rád alespoň nakoukl. Takové alt.sex.bestiality je opravdu příjemným místečkem. Je plné lidí s romantickým vztahem ke zvířatům. Tito lidé to berou velmi vážně. Nezajímá je nějaká rychlovka na jednu noc. Jsou pro dlouhotrvající vztahy založené na vzájemné úctě a respektu ... se svými oddanými zvířátky. Jak sladké.
SKRYTÁ STRUKTURA KYBERPUNKU
Tao punku aneb Cokoliv jste chtěli vědět o Kybérii, ale nebyli jste schopní se zeptat
Je naší bolestnou povinností přiznat, že kdokoliv, kdo si říká kyberpunker, je mimo hru. Když se přihlásíte na #hack kanál a v přezdívce budete mít slovo cyber, vyšoupnou vás, ani nebudete vědět jak. To slovo je každým opravdovým h@krem, frýkem a kulturním pirátem přijímáno s mučivými rozpaky. Oni a jejich podzemní aktivity by se nikdy nepošpinili tím, čemu říkají céčkové slovo. Jestliže tajně vstoupíte mezi opravdové kyberpunkery, pak slovo kyberpunk okamžitě zmizí z vašeho slovníku a když vás někdo nazve kyberpunkerem, hrozivě zavrčíte a řeknete mu něco od plic. Teprve až si vás všichni přestanou všímat, můžete se do toho obout.
Tajná hierarchie kyberpunku odhalena
Každý kyberpunker chce odstranit jakékoliv hierarchie, jasně, ale když chcete vstoupit do jejich světa, musíte vzít mužně na vědomí jednu skutečnost: existuje několik úrovní kyberpunku rozdělených podle vašich zkušeností i přístupu. Do těchto úrovní vás nyní zasvětíme se všemi hrůznými detaily.
uchazeč (wannabe): Vlastní koženou bundu, zrcadlovky a těžké boty. Ví o Williamu Gibsonovi a Bruci Sterlingovi a ví, že jsou v pohodě. Jeho otec má modem. Slyšel něco o UNIXU.
nováček (newbie): Má (nebo možná nemá) zelené dready. Jeho tatínek má účet u America OnLine. Ovládá Netscape. Chce si koupit manuál UNIXU. Četl Neuromancera v knižní podobě a kousky The Hacker Crackdown na síti. Zná některá telefonní čísla, s nimiž se dají dělat zajímavé věci. Poflakuje se po místních BBS. Když se lidé jako on objeví na hackerských konferencích, sklidí jen pošklebky. S výjimkou děvčat, v jejich případě je zřejmě čeká rychlý nárůst technických dovedností. Kyberpunkerek totiž není nikdy dost.
surfer/netcrawler/web-runner (kyber-japík): Má ve vakuované komoře uchované podepsané výtisky knih Neuromancer, Crystal Express, Burning Chrome, Snow Crash a Schismatrix. Volně se prochází po Síti, ale málokdy se dostane do opravdu nebezpečných území. Dokáže napsat rozvitou větu bez gramatické chyby. Zná praktické stránky UNIXU, aby jej mohl pohodlně používat. Jeho uživatelské jméno zní důvěryhodně a je možná založeno na jeho skutečném jménu. Možná se dopracoval k nějaké vymakané přezdívce pro noční surfing.
praktik: Vede si vlastní kuchařku pro provozování podivných věcí s telefony a s UNIXEM. Možná chodí každý první pátek v měsíci na hackerské schůzky, aby si kuchařku doplnil. Zná se s někým, kdo přispívá do Computer underground Digest. Vyskytuje se online na vyhlášených místech. Mívá démonickou přezdívku, v níž je jistě obsaženo něco související se smrtí, krví, slizem či heraldikou.
3L1T3 (elita, jak by to slovo napsal nováček): Nejvyšší dosažitelný stupeň, o kterém nováčci vědí. O členech 3L1T3 je známo, že ze spaní mumlají příkazy UNIXU. Říká se, že mají v rámečku nad monitorem vyvěšenou TRW credit history Williama Gibsona a dobře zašifrovaný soubor obsahující číslo platební karty Bruce Sterlinga. O členech 3L1T3 se píše v The Hacker Crackdown a v časopisu Wired.
eleet, 31337 nebo l337 (elita, jak by to slovo napsal praktik): Členové eleet chodí na hackerské schůzky již jen jako učitelé těch méně vzdělaných. Někteří členové této úrovně mohou být známí, ale je pro ně daleko lepší, když jsou neviditelní, a patří tak do následující skupiny:
elita: Tajní mistři. Přepsali kernel UNIXU. Mají k dispozici PGP heslo Bruce Sterlinga a klíč od zadních dveří Gibsonova domu. O členech elity se v The Hacker Crackdown NEPSALO a Wired o nich nikdy neslyšel. Vyskytují se na kompletně šifrovaných IRC určených jen pro zvané.
pica: Na to zapomeňte. Tato úroveň je tak vysoko nad elitou, že i kdybychom vám to dokázali vysvětlit, stejně byste to nepochopili. Zkuste se podívat do doplněného vydání naší knihy naplánovaného na rok 1999.
připravil 1V@ll @I)@M0V1C~